dzisiaj jest poniedziałek, 24 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kajak Gumotex Swing 2 - kajak pneumatyczny/kajak dmuchany - opinia

2022-06-15 17:27

Przeznaczenie kajaka

Kajak Gumotex Swing 2 przeznaczony jest na jeziora oraz rzeki do stopnia trudności WWII czyli przytaczając definicję rzeki o tym stopniu trudności "dość trudne, tylko dla doświadczonych – rzeki górskie, z szybkim prądem, podwodnymi skałami i głazami, małymi progami, dużymi falami, regularnymi odwojami".

Kajak Gumotex Swing 2 jest na tyle zwrotny i łatwy w manewrowaniu, że bez problemu kieruje nim nawet drobna osoba z dzieckiem.

Kajak jest zwrotny i łatwy w manewrowaniu - bez problemu kieruje nim nawet drobna osoba z dzieckiem.

Gumotex Swing 2 waży 14,3 kg. Jak na kajak dwuosobowy to niewiele. I tę niedużą wagę naprawdę da się odczuć w trakcie przenosek czy transportu na plecach! Mam porównanie do kilka kilogramów cięższych Palavy i Seawave. Do tej oczywiście trzeba doliczyć pompkę, plecak na kajak i wiosło, my używamy wioseł składanych, 2 częściowych ZIWA.

Budowa kajaka

Swing 2 wykonany jest z Nitrilonu - bardzo wytrzymałego tworzywa (produkowanego na bazie kauczuku), którego nie trzeba suszyć godzinami jak w przypadku kajaków 2 powłokowych - których komory pokrywane są drugą warstwą materiału (np. Itiwit). Oczywiście przed spakowaniem należy go wytrzeć do sucha, ale można to zrobić gąbką lub świetnie sprawdzającą się pieluchą tetrową.

Kajak jest tylko 5 cm szerszy niż Gumotex Seawave, na wodzie sprawia jednak wrażenie znacznie szerszego. Jest bardzo stabilny na wodzie nawet przy sporym wietrze. Wyposażony jest w uchwyty do przenoszenia, dzięki czemu przenoszenie go przez przeszkody czy transport w miejsce wodowania jest bardzo wygodne.

Wyposażony jest w 2 wygodne siedziska, ma wystarczająco dużo miejsca wewnątrz łodzi (mój wzrost to 174 cm), a zamknięty kokpit chroni kajakarza i jego bagaż przed wnikaniem wody do kajaka (także deszczu). Jeśli planujecie spływy jesienią, zimą czy wczesną wiosną, kokpit jest świetnym rozwiązaniem - bardzo dobrze chroni przed utratą ciepła gdy wieje zimny wiatr.

Kajak Swing oferowany jest zarówno w wersji pojedynczej, jak i podwójnej. W każdej z wersji dysponuje miejsce na bagażm na dziobie i rufie - można je łatwo otwierać i zamykać za pomocą zamków błyskawicznych.

Dane techniczne

  • Długość 402 cm
  • Szerokość 87 cm
  • Waga 14,3 kg
  • Ładowność 220 kg
  • Ilość osób 2
  • Średnica bocznego walca 20,3 cm
  • Ilość komór powietrznych 3
  • Rozmiary złożonej łódki i tym samym wora transportowego 67x42x30 cm
  • Ciśnienie robocze 0,2 Bar
  • Materiał Nitrilon.

Siedziska w Gumotex Swing 2 są wygodne i pozwalają na komfortowy, kilkugodzinny spływ.

Siedziska w Gumotex Swing 2 są wygodne i pozwalają na komfortowy, kilkugodzinny spływ.

Transport kajaka

Złożony kajak przenosimy w plecaku, który jest w standardowym wyposażeniu. Gdy wybieramy się na dłuższy spływ i chcemy zabrać dodatkowo np. sprzęt biwakowy, warto zaopatrzyć się w wózek do transportu kajaka. Dzięki niemu znaczną część bagażu można przewozić w bardzo wygodny sposób.

Podczas przenosek kajak bez problemu może przenieść jedna osoba, a przenoszenie przez 2 osoby ułatwiają uchwyty na dziobie i rufie.

Wygodne uchwyty do przenoszenia kajaka oraz dodatkowe mocowania bagażu w Gumotex Swing 2

Wygodne uchwyty do przenoszenia kajaka oraz dodatkowe mocowania bagażu.

Pływanie kajakiem

Kajak był z nami na kilku spływach rodzinnych (pływała nim Ania z naszymi dziećmi), spływie taty z synem (Sebastian z Szymkiem) oraz na spływie, podczas którego spływałem sam. Odbywaliśmy nim spływy zarówno po sztucznych zbiornikach jak i rzekach (raczej spokojnych, nizinnych - Pilica, Zgłowiączka, Piaśnica), w tym z dość licznymi zwałkami i przenoskami. Dzięki stosunkowo niedużej wadze świetnie się sprawdzał, gdy musieliśmy go przenosić ponad zwalonymi drzewami, przeciągać po nich czy przenosić lądem w celu ominięcia przeszkód, których przebycie było niemożliwe lub zbyt niebezpieczne.

Kajak Gumotex Swing 2 jest lekki, co jest dużym atutem - nawet przeniesienie go na odległość kilkuset metrów nie jest problemem.

Kajak jest lekki, co jest dużym atutem - nawet przeniesienie go na odległość kilkuset metrów nie jest problemem.

Podczas spływu na Pilicy walczyliśmy z silnym wiatrem, zarówno bocznym jak i czołowym, co utrudniało manewrowanie ale na szczęście nasz Swing stawił mu czoła i Ania była w stanie nim manewrować pomimo, że płynęła z 5 letnim dzieckiem. Pływanie na spokojnych rzekach czy jeziorach to bajka :) Kajak po prostu sunie, słucha się kajakarza.

Pływanie w Swing 2 w pojedynkę jest bardzo komfortowe, nie odczułem żadnego dyskomfortu spowodowanego brakiem drugiej osoby - gdy płyniemy w pojedynkę, w miejscu przeznaczonym dla drugiej osoby można umieścić bagaż na dłuższy spływ (namiot, mata itp.).

Plusy:

+ Kajak jest zwrotny i stabilny

+ stosunkowo lekki - istotne gdy płynie się ze słabsza fizycznie osoba lub dzieckiem (nieraz przenosiłem go sam)

+ Pojemny

+ Wyposażony w pokład, który dodatkowo chroni przed deszczem

Minusy:

- Podczas przepływania przez gęste krzaki czy między drzewami łatwo zaczepić pokładem o drzewa, gałęzie, co powoduje zaciąganie się nici od pokładu. Moim zdaniem powinny być tutaj lamówki zapobiegające wyciąganiu się nici.

Podsumowanie

Gumotex Swing 2 to świetny kajak dla 1 lub 2 osób, które cenią sobie niezależność od lokalnych wypożyczalni kajakowych. Wbudowany dodatkowy pokład czyni go świetnym na chłodniejsze dni jesienne czy wczesną wiosnę, świetnie się sprawdza o każdej porze roku, także latem. Nam (razem z posiadanym przez nas innym kajakiem - Gumotex Seawave) dał możliwość odbywania rodzinnych spływów kajakowych na rzekach, których do tej pory nie mogliśmy poznać z perspektywy kajaka.

Kajaki Gumotex można zakupić za pośrednictwem naszego sklepu - https://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?kajaki-dmuchane-pneumatyczne,91 - do czego serdecznie zapraszamy :)

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.