dzisiaj jest wtorek, 30 listopada 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wędrówki po górach z dziećmi – co warto wiedzieć

2021-06-30 22:50

Starsze dzieci na wędrówki po górach bardzo chętnie się wybierają. Kamienie w butach, bolące kolana to nic w porównaniu do endorfin, jakie odczuwają tuż po tym jak samodzielnie dotrą na szczyt i zobaczą, jak wiele mogą osiągnąć. Dla mniejszych dzieci wędrówki po górach to przede wszystkim możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Jak jednak przygotować się do wycieczki w góry z dziećmi? Co warto ze sobą spakować, aby być przygotowanym na każdą ewentualność?

Planowanie wycieczki w góry przez rodziny z dziećmi jest skomplikowane z wielu powodów i wymaga od rodziców nie tylko zaopatrzenia się w konkretny sprzęt, ale również dodatkowe wyposażenie, niezbędne przy dzieciach. Co zatem warto pamiętać, planując wędrówki po górach? W jaki sprzęt warto inwestować i co faktycznie może się przydać?

Dlaczego warto wybierać się na wędrówki z dziećmi?

Wędrówki z dziećmi to przede wszystkim przygoda edukacyjna dla maluchów. Zwłaszcza jeśli są one starsze i rozumieją całą sytuację, a także po szlakach poruszają się już samodzielnie. Obecnie rodzice mogą zabierać swoje maluchy na specjalnie przygotowane szlaki edukacyjne, gdzie po drodze na szczyt dziecko ma możliwość wzięcia udziału w interaktywnych zabawach edukacyjnych na planszach, znajdujących się w niewielkich od siebie odległościach.

W zaletach zabierania dzieci na wycieczki w górę można również znaleźć możliwość przebywania dziecka na świeżym powietrzu, o które tak trudno jest w miastach. Dodatkowo bliskość z naturą, a także możliwość spędzenia czasu z całą rodziną na wspólnej aktywności fizycznej sprawia, że zacieśniają się więzy rodzinne. Dlatego nie ma znaczenia, w jakim wieku jest dziecko. Jeśli jako rodzice przed urodzeniem się dziecka uwielbialiście piesze wędrówki po górach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby teraz tej aktywności zaniechać. Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie dziecka na taką wyprawę.

Jak zaplanować wędrówkę po górach z dziećmi?

Planując wyprawę w górę z dzieckiem, warto się do niej odpowiednio przygotować. Nie tylko poprzez wybór szlaków o mniejszej trudności, aby dziecko mogło samodzielnie pokonać całą trasę, ale również pod kątem zaopatrzenia w odpowiedni sprzęt przeznaczony do tego typu wypraw.

Rodzice zarówno dzieci samodzielnie poruszających się, jak i nieco młodszych maluchów, mogą skorzystać ze specjalistycznego sprzętu pomocnego w wędrówce z dziećmi po górach. Mogą to być wszelkiego rodzaju nosidła, dzięki którym w komfortowy sposób wejdziemy z dzieckiem na szczyt. Istotną kwestią jest również ubiór. Jakie wyposażenie dla dzieci na wędrówkę po górach będzie przydatne?

Wyposażenie dla najmłodszych i starszych dzieci

Dzieci, które są jeszcze za małe, aby samodzielnie wejść nawet na niski szczyt, mogą zostać wniesione na górę w specjalnie przystosowanym do tego nosidle. Ergonomiczne nosidło turystyczne jest niezwykle wygodne zarówno dla siedzącego w nim dziecka, jak i rodzica, który założy je sobie na plecy. Nosidła można regulować, dopasowując jego wielkość do możliwości rodzica. Dodatkowy pas stabilizujący zwiększa bezpieczeństwo malucha.

Istotną kwestią jest również odzież. Dziecko powinno być ubrane w zgodzie z planującymi warunkami atmosferycznymi. Warto jednak zawsze być przygotowanym na deszcz i w plecaku mieć spakowaną kurtkę przeciwdeszczową.

W przypadku dzieci nieco starszych, które już samodzielnie będą wchodzić na szczyt, konieczne jest wyposażenie ich w odpowiednie buty, dostosowane do wędrówki po górach.

Wygodne buty do wędrówki dla dzieci

Wybierając się na wędrówkę w górę z dziećmi, warto posiadać profesjonalne buty, dzięki którym wyprawa będzie o wiele bezpieczniejsza dla maluchów. Specjalistyczne buty przeznaczone do wędrówki po górach zapewniają pełną stabilizację małej stópki, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia urazu stawu skokowego, a także innych wypadków związanych z osuwającymi się pod stopami kamieniami. Dodatkowo buty do wędrówki po górach są niezwykle wygodne, przez co spacer po nawet najbardziej wymagających szlakach nie będzie dla dziecka problemem.

Warto również pamiętać o tym, że specjalistyczne buty turystyczne dla dzieci są zaprojektowane tak, aby chronić stopę dziecka, a jednocześnie zapewnić mu wysoki komfort chodzenia. Materiał oddycha, zapewniając tym samym nieustanną wentylację i zwiększając możliwości podczas górskiej wędrówki.

Materiały Partnera

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.