dzisiaj jest sobota, 23 listopada 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Co stosować na alergię?

2021-04-14 08:22

Co stosować na alergię?

Dynamika wzrostu chorób alergicznych wśród polskiego społeczeństwa zdumiewa nawet samych alergologów. Szacuje się, że nawet 40% populacji w Polsce cierpi na alergie. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele – nie tylko większe skażenie środowiska naturalnego, ale również stosowanie antybiotyków i lepsza higiena. Nie tylko katar, swędzenie czy łzawienie, ale także konsekwencje w postaci astmy, obturacyjnej choroby płuc, a nawet zawałów mogą dotykać osoby mające alergię. Jak pomóc sobie w uporczywych dolegliwościach, by móc normalnie funkcjonować?

Diagnostyka alergii – testy skórne i testy z krwi

Aby chory miał pewność, że cierpi na dany rodzaj alergii i miał wdrożone odpowiednie leczenie, powinien przejść testy skórne. W ten sposób najłatwiej zdiagnozować jej typ. W jaki sposób przebiegają testy? Na skórę pleców chorego nanosi się próbki różnych alergenów – od 10 do 20 różnych substancji. Lekarz powierzchownie nakłuwa naskórek i sprawdza, czy wystąpi reakcja uczuleniowa w postaci świądu czy zaczerwienienia skóry w danym miejscu. Popularną formą diagnostyki są również testy z krwi, które sprawdzają się w przypadku alergii wziewnej i pokarmowej. Po pobraniu krwi laborant sprawdza poziom przeciwciał IgE.

Sposoby leczenia alergii

Wśród popularnych metod leczenia alergii może być unikanie kontaktu z alergenami (na przykład mlekiem czy sierścią kota). Nie w każdym przypadku będzie to jednak wystarczające. Przydaje się zażywanie leków przeciwhistaminowych, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Skuteczna może okazać się również kuracja odczulająca, która opiera się na podaniu pacjentowi serii zastrzyków z danym alergenem. Po pewnym czasie organizm sam przyzwyczaja się do danej substancji i nie wywołuje już u niego uporczywych objawów.

Clatra – wskazania, przeciwwskazania, stosowanie

Jednym z dość powszechnie stosowanych u alergików środków farmaceutycznych jest Clatra. Lek jest zalecany w przypadku zapalenia błon śluzowych nosa oraz spojówek. Może być stosowany także do leczenia pokrzywki. Zawartość bilastyny, która ma za zadanie zmniejszyć reakcję alergiczną organizmu, ogranicza również występowanie kataru siennego. Lek ma właściwości przeciwhistaminowe, niwelując dokuczliwe objawy alergii. Może być stosowany w okresach pylenia drzew i traw lub też całorocznie. Clatra jest dostępna w postaci tabletek do połyskania, tabletek do ssania bądź roztworu doustnego. Przeciwwskazaniem do stosowania farmaceutyku jest nadwrażliwość na bilastynę bądź substancje pomocnicze występujące w preparacie. Lek jest przepisywany na receptę, zatem lekarz podczas wywiadu zweryfikuje te informacje. Clatra może być przyjmowana przez młodzież powyżej 12. roku życia oraz przez osoby dorosłe. Tabletki stosuje się godzinę przed planowanym posiłkiem lub też w odstępie dwóch godzin po jego spożyciu.

Pokrzywa – bylina będąca wsparciem dla alergików

Pokrzywa zawiera spore ilości substancji przeciwhistaminowych. Dlatego też bywa pomocna w ograniczaniu objawów związanych z uczuleniem. Sok z pokrzywy warto zacząć pić już wczesną wiosną. Sprawdza się również wtedy, gdy u pacjenta pojawia się katar sienny.

 

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.