Pradzieje Wieliczki i okolic w nowej aranżacji
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do zwiedzania wystawy stałej „Pradzieje Wieliczki i okolic” w nowej aranżacji. Można ją oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach 9:00-17:00. (17.00 - godzina zamknięcia wystawy).
Wystawa przybliża różne aspekty życia społeczności pradziejowych. Wiele uwagi poświęca problematyce produkcji soli niezwykle ważnej dla wielickiego regionu. Można prześledzić rozwój tej fascynującej gałęzi gospodarki od neolitu aż po wieki średnie, podziwiając przy tym m.in. jedyny w Polsce zrekonstruowany w całości puchar warzelniczy zkultury łużyckiej z epoki brązu służący do produkcji soli. Warto zaznaczyć, że region wielicki zaliczany jest do najstarszych w Europie miejsc pozyskiwania soli.
Prezentuje narzędzia, za pomocą których ludzie na przestrzeni wieków zdobywali pożywienie a także zaskakuje różnorodnością form wytwarzanych przez nich glinianych naczyń.
Ekspozycja zabiera w podróż w głąb starożytnego świata duchowości pokazując różne formy pochówków, np. bardzo realistyczną rekonstrukcję grobu szkieletowego kultury łużyckiej a także inne przejawy zachowań kultowych, np. deponowanie skarbów. Na wystawie pokazane zostały cztery skarby: przedmiotów brązowych z Niepołomic, przedmiotów brązowych z Podłęża (własność PAN), groszy praskich z Rynku w Wieliczce i depozyt zębów zwierzęcych z Bieżanowa-Gaju.
Obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Polskiej Akademii Nauk.
Autorami wystawy są: Ewelina Kolebuk i Jarosław Fraś.
Zamek Żupny jest otwarty codziennie, w godzinach 9.00-17.00 ( poniedziałek nieczynny). Sobota: wstęp bezpłatny.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.