Nauka nie musi być nudna! – Poznaj Szlak Zabytków Techniki
Czy połączenie edukacji i zabawy jest możliwe? Jak najbardziej! Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów jest Szlak Zabytków Techniki, który bawi i uczy już od 14 lat! To trasa turystyczna prezentująca perełki śląskiego dziedzictwa przemysłowego. Obiekty znajdujące się na Szlaku bezpośrednio nawiązują do tradycji górniczej, hutniczej, energetyki, kolejnictwa, łączności, włókiennictwa, produkcji wody oraz przemysłu spożywczego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! W tym miejscu przekonacie się, że industrialne zabytki opatrzone ciekawym komentarzem przez lokalnych przewodników to doskonałe narzędzia przekazywania wiedzy w interesujący sposób.
Co oferuje Szlak Zabytków Techniki?
Szlak Zabytków Techniki to jedna z najbardziej imponujących tras turystyki industrialnej w Polsce, licząca w chwili obecnej ponad 40 wyjątkowych obiektów poprzemysłowych. Warto zaznaczyć, że trasa zdobyła uznanie nie tylko wśród turystów, którzy tłumnie odwiedzają poszczególne obiekty, ale również przez samą branżę turystyczną, która uznała ją za markowy produkt turystyczny, potwierdzając to licznymi nagrodami. Szlak jest przykładem innowacyjnej metody łączenia nauki z zabawą, a oferta obiektów stanowi ukłon zarówno w stronę dorosłych, jak i dzieci. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą funkcjonujące muzea, zabytkowe kopalnie oraz nadal zamieszkane kolonie robotnicze, które w doskonały sposób obrazują definicję dziedzictwa przemysłowego, dając odwiedzającym pełną możliwość obcowania z historią Śląska.
W jaki sposób powstał Szlak?
Do dziś możemy spotkać się z licznymi stereotypami, w ramach których Górny Śląsk to kraina kopalni i wyniszczającego naturę przemysłu. Zmiany ostatnich dekad powodują, że taki krajobraz Śląska przechodzi do historii. Szlak Zabytków Techniki pokazuje jak wykorzystać pozostałe dziedzictwo przemysłowe do budowania zupełnie innego wizerunku regionu. Uwzględniając walory turystyczne, historyczne i archeologiczne Śląska, eksponuje najciekawsze obiekty południowej Polski – pracując na zmianę postrzegania tego regionu, jako atrakcyjnego turystycznie. Konsekwencja w tych działaniach przynosi efekty - tylko w 2018 roku z oferty Szlaku skorzystało ponad 1 200 000 osób.
Gdzie znajduje się Szlak Zabytków Techniki?
Trasa turystyki industrialnej ciągnie się przez 30 śląskich miejscowości i liczy około 470 kilometrów. I właśnie to znacząco wpływa na jej bogatą i zróżnicowaną ofertę turystyczną. W Gliwicach turyści mogą podziwiać legendarną już Radiostację. W Mysłowicach – Centralne Muzeum Pożarnictwa. W Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach mogą natomiast wcielić się w rolę poszukiwaczy skarbów. Wszyscy pełnoletni goście na Szlaku mają także okazję uczestniczyć w degustacji trunków w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, w Browarze w Cieszynie lub w Browarze w Żywcu. Oferta jest bardzo szeroka, a wspólnym mianownikiem jest możliwość doświadczenia historii wszystkimi zmysłami.
Nauka poprzez poznanie
Jaka jest zatem tajna broń Szlaku Zabytków Techniki, która sprawiła, że trasa stała się nagradzanym produktem turystycznym? Twórcy Szlaku w swoim projekcie niezaprzeczalnie postawili możliwość doświadczenia – dotknięcia, skosztowania, poczucia zapachu, faktury, ciężaru. Obecność na szlaku daje możliwość obcowania z działającymi maszynami i urządzeniami, co pozwala nam symbolicznie przenieść się w czasie. Turyści mogą tu usłyszeć szum silników i stukot maszyn, poczuć specyficzny zapach drewna czy smaru i doświadczyć chłodu podziemi.
Rudy - Kolej wąskotorwa - fot. Przemysław Jendroska
Z kamerą na Szlaku
Można zatem uznać, że Szlak Zabytków Techniki nie jest jedynie wyznaczoną trasą wycieczkową. To prawdziwy wehikuł czasu, dzięki któremu osoby odwiedzające Górny Śląsk mogą poznać jego bogatą historię i tradycję. A wszystko za sprawą niekonwencjonalnych rozwiązań, których na próżno szukać w innych częściach Polski.
Więcej na temat oferty Szlaku Zabytków Techniki można zobaczyć w filmikach Tomasza Rożka, który postanowił odwiedzić Górny Śląsk i osobiście sprawdzić, jakie tajemnice kryją się w przemysłowych zabytkach regionu. Materiały już niebawem pojawią się na kanale Tomasza Rożka. Uzbrójcie się w cierpliwość – gwarantujemy, że nie pożałujecie!
Dowiedz się więcej: https://www.zabytkitechniki.pl/
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.