Jak przygotować dziecko do nauki czytania?
Nauka pisania i czytania ze zrozumieniem wymaga czasu, lecz nie musi być męcząca. Zastanawiasz się, jak zainteresować swoją pociechę do wykonywania ćwiczeń? Pomyśl nad ciekawymi rozwiązaniami i nauką poprzez zabawę, która szybko i skutecznie pozwoli twojemu dziecku opanować tę umiejętność.
Pierwsze kroki ku nauce
Pierwszym etapem oswajania najmłodszych z książką powinno być wspólne czytanie - pokazując na swoim przykładzie, że lubisz czytać, zaciekawiasz tą czynnością dziecko. Siedząc obok pociechy możesz pokazywać jej, w której linijce aktualnie jesteś. W ten sposób twój syn czy córka samoistnie nauczy się pierwszej zasady czytania mówiącej o tym, że należy rozpoczynać je od górnego lewego rogu i stopniowo schodzić w dół strony.
Aby dobrze przygotować dziecko do nauki czytania, musisz zadbać o prawidłowy rozwój jego wrażliwości słuchowej. W tym celu możesz wprowadzić zabawę rozpoznawania dźwięków wydawanych np. przez:
- zwierzęta,
- pojazdy,
- przedmioty z domowej kuchni,
- zabawki dziecka.
Dobrze rozpoznawane i przypisywane odpowiednim rzeczom lub zwierzętom dźwięki wykształcą w najmłodszym członku rodziny zdolności analizy i syntezy głoskowej, która będzie niezwykle potrzebna przy nauce alfabetu. W tym celu postaraj się również wprowadzić gry, mające na celu rozpoznawanie danych samogłosek, np.:
- klaśnij, jeśli usłyszysz w słowie samogłoskę “a”;
- podskocz, jeśli usłyszysz w wyrazie samogłoskę “o”;
- zrób tyle pajacyków, ile usłyszysz samogłosek “e”.
Edukacja poprzez zabawę w tego typu grach zaangażuje twoje dziecko nie tylko umysłowo, ale także fizycznie, co sprawi, że nie znudzi się szybko, jak mogłoby się to wydarzyć w czasie nauki przy biurku.
Literowanie
Zapewne jesteś jedną z osób, które uczyły się czytania najpierw poznając cały alfabet, a następnie dźwięki jego poszczególnych liter. Jest to literowanie, jeden z najpopularniejszych sposobów nauki czytania, wykorzystywany w szkołach. Uprzednio proponowane zabawy wprowadzą twoją pociechę w świat literek i ułatwią ich przyswajanie w formie graficznej. Metodą literowania nauczysz dziecko dzielenia wyrazów na głoski oraz ponownego łączenia głosek w całe słowa. To pozwoli wprowadzić ci kolejny etap edukacji, jakim będzie literowanie i składanie w całość prostych zdań, a następnie większych czytanek.
Elementarz sposobem na efektywną naukę
Jednym z podręczników, który możesz wykorzystać do nauki czytania, jest pozycja Poczytam ci, mamo! Elementarz - metoda 101 kroków w nauce czytania autorstwa Danuty Chwastniewskiej. Ten wyjątkowy elementarz składa się z 101 czytanek, podzielonych na dwie części:
- pierwsza to 46 czytanek, wśród których są: ćwiczenia przedelementarzowe, przygotowujące dziecko do nauki czytania i pisania; wprowadzenie samogłosek; nauka spółgłosek t, m, l, s, d, k, j, n, p, w, r;
- druga to 55 czytanek, które są kontynuacją nauki czytania w oparciu o spółgłoski b, c, g, z, ł, ż, rz, sz, cz, h, ch, dz, dż, ś, ń, ć, ź, dź.
Elementarz pomoże ci we wprowadzeniu pociechy w świat literowania. W pierwszej jego części podział wyrazów na sylaby wyróżniany jest kolorem oraz falbankami, co pomoże dziecku wzrokowo wyłapać dane części wyrazu. Dodatkową zachętą do osiągania kolejnych celów wyznaczonych przez elementarz jest umieszczona na jego końcu Góra Sukcesu. Na niej twoje dziecko samo może oznaczać, poprzez przyklejanie naklejek, zaliczenia kolejnych etapów nauki. Przy pomocy elementarza możesz także sprawdzić, czy twoje dziecko czyta ze zrozumieniem - do każdej literki przygotowane są w nim ćwiczenia, które to umożliwią. Dzięki temu masz stałą kontrolę nad postępami swojej pociechy.
Nauka czytania z najmłodszym domownikiem nie musi być utrapieniem - wystarczy, że zadbasz o ciekawe jej formy, a dziecko samo się zaangażuje. Pamiętaj o systematyczności i pozytywnym nastawieniu, a cel szybko zostanie osiągnięty.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.