Alergia u dzieci
Choroby alergiczne znacznie rozpowszechniły się w ostatnich latach i obecnie dotykają nawet 35% dzieci, stanowiąc jedną z głównych przyczyn ich zachorowalności. Alergia u dzieci przebiega bardzo podobnie jak u dorosłych, zwykle różniąc się rodzajem alergenów, które mogą ją wywołać i dynamiką zmian, które zachodzą wraz z wiekiem.
Popularne alergeny u dzieci
Bardzo duży udział w rozwoju alergii u dzieci stanowią alergeny pokarmowe. Wśród nich znajdują się: mleko krowie, jaja, ryby i skorupiaki, orzeszki ziemne, soja i pszenica.
- Mleko krowie – od 2% do 3% dzieci w wieku poniżej 3 lat jest uczulonych na białka znajdujące się w mleku krowim i mieszankach mleka krowiego.
- Jajka – używane są w wielu produktach spożywczych, które jedzą dzieci, dlatego stanowią spore wyzwanie dla rodziców, jednak w miarę dojrzewania dzieci wyrastają z alergii na jajka.
- Ryby i skorupiaki – są jednymi z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowych u dzieci i mogą utrzymywać się w latach dorosłości.
- Orzeszki ziemne – nasilają alergię również na inne orzechy, takie jak migdały, orzechy włoskie, orzechy pekan, orzechy laskowe i orzechy nerkowca, a większość dzieci utrzymuje ją do końca życia.
- Soja – alergia na soję występuje częściej u niemowląt niż u starszych dzieci, a wiele niemowląt uczulonych na mleko krowie jest również uczulonych na białko w mieszankach sojowych.
- Pszenica – alergia na pszenicę jest często mylona z celiakią (celiakia to wrażliwość na gluten, który występuje w pszenicy, życie i jęczmieniu), ale w przeciwieństwie do niej alergia na pszenicę może również wywołać reakcję zagrażającą życiu.
Czy alergia jest dziedziczna?
Tendencja do rozwoju alergii jest często dziedziczna, co oznacza, że może być przenoszona przez geny, które rodzice przekazali swoim dzieciom. Dane wskazują, że 12% dzieci nie ma alergii rodzinnej w wywiadzie, 30% do 50% dzieci rozwinie alergię w rodzinach, gdzie jeden rodzic ma alergię i 60% do 80% dzieci w rodzinie, gdzie chorzy są oboje rodziców. Z tego wynika, że zwiększone ryzyko będzie zwłaszcza w tych rodzinach, w których zarówno matka, jak i ojciec cierpią na alergię, natomiast prawdopodobieństwo obniża się, gdy dotyczy to jednego z rodziców.
Jakie są pierwsze objawy alergii?
Rodzaj i nasilenie objawów alergii różnią się w zależności od czynnika, który ją wywołał, a także nadwrażliwego organizmu. Alergie mogą pojawiać się w postaci swędzących i zaczerwienionych oczu, kichania, kataru i zatkanego nosa, kaszlu, drapania w gardle, problemów z oddychaniem, wymiotów, bólu brzucha i biegunki. Dzieci z silną reakcją nadwrażliwości, np. na jad owadów, pokarmy lub leki, mogą być narażone na nagłą, potencjalnie zagrażającą życiu reakcję alergiczną zwaną anafilaksją. Anafilaksja może wystąpić w kilka sekund po ekspozycji na alergen lub nie później niż kilka godzin i w większości wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Jak diagnozuje się alergię?
Jeśli u dziecka występują objawy podobne do przeziębienia, ale trwające dłużej niż tydzień lub dwa, to należy porozmawiać z lekarzem, który może zdiagnozować alergię i przepisać leki lub skierować do alergologa. Aby znaleźć przyczynę alergii, alergolodzy zwykle przeprowadzają testy skórne pod kątem najczęstszych alergenów środowiskowych i pokarmowych.
Jak leczyć alergię?
Niestety nie ma bezpośredniego lekarstwa na alergię, można jedynie leczyć jej objawy. Najlepszym sposobem radzenia sobie z alergią jest unikanie alergenów. Oznacza to, że rodzice muszą wcześnie i często edukować swoje dzieci, nie tylko na temat samej alergii, ale także na temat reakcji, jakie mogą wystąpić, jeśli spożyją lub mają kontakt z alergenem. Jeśli unikanie alergenów środowiskowych nie jest możliwe lub nie jest skuteczne, to alergia może zostać poddana leczeniu przy użyciu leków przeciwhistaminowych (np. loratadyna), kropli do oczu i aerozoli do nosa na bazie sterydów. W niektórych przypadkach można zastosować immunoterapię, czyli proces trwałego odczulania na dany alergen.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.