Bezpieczny aktywny odpoczynek dzieci
Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego życia. Wysiłek pozwala na uniknięcie ryzyka występowania przewlekłych problemów zdrowotnych oraz otyłości, umożliwia zbudowanie tężyzny fizycznej oraz polepsza jakość życia. Wszystkie te pozytywne skutki dotyczą także dzieci. Czas odpoczynku od nauki i obowiązków powinien być zatem zorganizowany w taki sposób, aby umożliwić i zachęcić dziecko do aktywności fizycznej. Aktywny odpoczynek powinien ponadto być zorganizowany w sposób bezpieczny i adekwatny do możliwości dziecka.
Bezpieczna aktywność fizyczna
Przygotowanie warunków do aktywności fizycznej jest najważniejsze w kontekście bezpiecznego wysiłku. Najczęstszą przyczyną zgłaszania się do szpitalnych oddziałów ratunkowych jako skutek aktywności fizycznej okazuje się nieprawidłowe przygotowanie do aktywnej zabawy. Nieprzestrzeganie regulaminów bezpieczeństwa, sport w miejscach nieprzystosowanych do aktywności oraz rezygnacja z noszenia odzieży ochronnej stanowią niektóre z czynników zwiększających ryzyko poważnego urazu.
Kolejnym ważnym elementem bezpiecznej aktywności fizycznej jest dostosowanie rodzaju sportu do wieku i możliwości, co jest faktem istotnym i znanym wśród trenerów oraz na zajęciach z wychowania fizycznego w szkole. Dzieci młodsze wykonują inne ćwiczenia niż młodzież nastoletnia. W przypadku nastolatków adekwatne jest bezpośrednie zwiększanie siły fizycznej, w przypadku dzieci młodszych ćwiczenia powinny opierać się na zwiększaniu gibkości oraz zwinności. Zbyt szybkie wprowadzenie dyscyplin sportowych i wielu aktywności fizycznych może spowodować problemy w późniejszym życiu człowieka.
Odpoczynek dziecka powinien w jakiejś części składać się z aktywności fizycznej. Nawet w przypadku braku możliwości aktywności na świeżym powietrzu zabawy ruchowe w domu mogą stanowić pewną alternatywę dla sportu na boisku. Zawsze należy zwracać na adekwatność środowiska domowego do zabawy oraz dostosowanie warunków fizycznych dziecka do sportu.
Co w momencie urazu?
W momencie urazu warto dostosować reakcję do problemu. Należy pamiętać, aby nigdy nie bagatelizować urazów zgłaszanych przez dziecko. Dokładne obejrzenie miejsca urazu i ocena jego istotności pozwala na podjęcie odpowiednich działań w związku z urazem. Każdy dylemat można zgłosić profesjonaliście, np. trenerowi czy fizjoterapeucie, w celu konsultacji.
Urazy sportowe stanowią niemal nieodłączną część aktywnego trybu życia. Zapobieganie urazom poprzez zapewnianie bezpiecznego środowiska zabawy oraz dostosowywanie dyscypliny sportowej dla dziecka pozwala jednak na minimalizację szkód związanych z urazami, jednocześnie maksymalizując pozytywne skutki sportu.
Utrzymanie skóry dziecka w dobrej kondycji
Bezpieczeństwo aktywności dziecka wiąże się również z dbaniem o przestrzeń zabaw. Dodatkowo warto zadbać o skórę dziecka, zwłaszcza gdy jest ona narażona na zmiany podczas sportowej aktywności. Dla małych entuzjastów sportu została stworzona specjalna emulsja żelowa – Fastum Junior. Receptura preparatu, oparta na działaniu naturalnych składników, takich jak kadzidłowiec czy escyna zapewniają skórze uczucie komfortu a chłodzący mentol natychmiastowe uczucie ulgi. Emulsja żelowa po nałożeniu na skórę szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych plam.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.