Na co szczepić noworodka – sprawdź niezbędnik szczepień Twojego dziecka
Szczepienia w ostatnim czasie wywołują gorącą dyskusję. Bez względu na to, czy jesteśmy za, czy też przeciw nim, nic nie zmienia faktu, że to właśnie dzięki szczepionkom udało się wyeliminować (całkowicie lub niemal całkowicie) wiele groźnych, bezpośrednio zagrażających życiu chorób! Dzięki temu nasze dzieci są zdecydowanie bezpieczniejsze niż dawniej. Pierwsze szczepienia noworodka odbywają się już w pierwszej dobie jego życia. Do ukończenia 1. roku życia dojdzie kilka kolejnych. Jak wygląda obecny kalendarz szczepień? Czy są one obowiązkowe?
PSO, czyli Program Szczepień Ochronnych
PSO zwany jest potocznie kalendarzem szczepień. W dokumencie tym, na bieżąco akutalizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny, znajduje się nie tylko wykaz szczepień obowiązkowych (m.in. dla dzieci, młodzieży czy osób narażonych na zakażenie z konkretnych powodów, np. ze względu na charakter pracy), ale także szczepień zalecanych. Zalecenia co do szczepień mogą zmieniać się wraz z sytuacją epidemiologiczną.
Na co szczepić noworodka? Obecnie rodzice zobowiązani są do tego, by zaszczepić swoje dzieci w pierwszym roku życia przeciw: WZW typu B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi (w jednej szczepionce), zakażeniom Haemophilus influenzae typu b, zakażeniom Streptococcus pneumoniae, poliomyelitis. W przypadku niektórych szczepień obowiązkowo należy przyjąć kolejne dawki przypominające. W drugim roku życia dziecko musi ponadto otrzymać szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce.
Szczepionki dla noworodka krok po kroku
Wiemy już, jakie szczepienia czekają nas – świeżo upieczonych rodziców – w najbliższym czasie. Teraz przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii. Warto wydrukować kalendarz szczepień i przywiesić np. na lodówce, by na bieżąco monitorować sytuację. Wiele przychodni wysyła powiadomienia do rodziców o konieczności zgłoszenia się na szczepienie, jednak tak istotnych kwestii najlepiej pilnować osobiście!
Pierwsze szczepienia noworodek otrzymuje już w tracie pierwszych 24 godzin życia. Są to szczepienia przeciw:
- WZW typu B
- gruźlicy
W drugim miesiącu życia (zazwyczaj pod koniec drugiego miesiąca) dziecko musi przyjąć szczepionki przeciw:
- WZW typu B (druga dawka)
- zakażeniom Haemophilus influenzae typu b
- zakażeniom Streptococcus pneumoniae
- błonicy, tężcowi i krztuścowi (w jednej szczepionce)
W trzecim i czwartym miesiącu życia czekają nas szczepienia przeciw:
- błonicy, tężcowi i krztuścowi (druga dawka)
- zakażeniom Haemophilus influenzae typu b (druga dawka)
- zakażeniom Streptococcus pneumoniae (druga dawka)
- poliomyelitis
Między piątym i szóstym miesiącem życia dziecko musi przyjąć szczepienia przeciw:
- błonicy, tężcowi i krztuścowi (trzecia dawka)
- zakażeniom Haemophilus influenzae typu b (trzecia dawka)
- poliomyelitis (druga dawka)
Siódmy miesiąc życia to czas szczepienia przeciw:
- WZW typu B (trzecia dawka)
Następne szczepienia czekają nas dopiero pomiędzy 13 a 14 miesiącem życia, a są to szczepienia przeciw:
- zakażeniom Streptococcus pneumoniae (trzecia dawka)
- odrze, śwince i różyczce (pierwsza dawka, przypominająca dopiero w 10. roku życia)
Kolejne szczepienia przypominające odbędą się kolejno w wieku 6, 10, 14 i 19 lat (lub w ostatnim roku ukończenia szkoły).
Czy szczepienia są obowiązkowe?
Tak, wszystkie wyżej wymienione szczepienia są obowiązkowe. Jeśli rodzic zaniecha tego obowiązku, musi liczyć się z konsekwencjami m.in. w postaci kary nagany lub grzywny. Szczepienia obowiązkowe są realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i są bezpłatne.
Z kolei szczepienia zalecane, mające na celu zwiększenie zakresu ochrony dziecka, są odpłatne. Należą do nich m.in. szczepienie przeciw rotawirusom (możliwe między 6. a 24. tygodniem życia) oraz przeciw meningokokom.
Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt.
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.
Bibliografia:
- Główny Inspektorat Sanitarny, Szczepienia obowiązkowe, https://gis.gov.pl/zdrowie/szczepienia-obowiazkowe/, data dostępu: 04.11.2019
Artykuł przygotowany przez partnera.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.