Zatrucie pokarmowe u dziecka
Zatrucie pokarmowe u dziecka może być o wiele groźniejsze w skutkach, niż zatrucie u osób dorosłych, ponieważ w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego pojawiają się w wyniku infekcji wywołanej przez bakterie, grzyby lub wirusy. Jak postępować w takiej sytuacji, jaki wybrać lek na zatrucie pokarmowe u dziecka, aby obyło się bez ryzyka dla zdrowia Twojego malucha?
Przyczyny zatruć pokarmowych u dzieci
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego u dziecka, wywołane są najczęściej bakteriami, wirusami oraz w nielicznych przypadkach grzybami. Bakteryjne lub wirusowe zatrucie pokarmowe wywołane jest spożyciem pokarmów, które zawierają szkodliwe drobnoustroje – są to najczęściej bakterie. Chorobotwórcze patogeny występują w zepsutej żywności pochodzenia zwierzęcego (głównie w przetworach mięsnych oraz w przetworach z ryb i owoców morza). Bakterie powodujące zatrucie pokarmowe u dziecka mogą znajdować się na brudnych warzywach i owocach oraz wszystkich produktach spożywczych, które nie zostało przemyte pod bieżącą wodą. Najniebezpieczniejsze bakterie to przede wszystkim: gronkowce, listeria, shigella, salmonella oraz pałeczki E coli. Przedstawione patogeny rozwijają się w przetworach mlecznych, które nie były przechowywane w lodówce, powtórnie zamrożonych i rozmrożonych mrożonkach, surowych jajkach, mięsie lub w nieprzegotowanej wodzie. Szczególnie narażone są dzieci przed ukończeniem 3 roku życia, a dodatkowo znacznie gorzej przechodzą towarzyszące zatruciu dolegliwości niż osoby dorosłe czy starsze dzieci, dlatego też każdy rodzic powinien wiedzieć, jaki wybrać lek na zatrucie pokarmowe u dziecka, aby przynieść maluchowi ulgę!
Zatrucie pokarmowe u dziecka – objawy
Zatrucie pokarmowe u dziecka to przede wszystkim objawy ze strony układu trawiennego, między innymi: mdłości oraz wymioty, silne bóle brzucha i wodnista biegunka. Mogą również wystąpić dolegliwości przypominające grypę: gorączka, dreszcze, osłabienie organizmu oraz bóle stawów i mięśni. Czas trwania choroby oraz stopień nasilenia dolegliwości, jest zależny przede wszystkim od tego, co było czynnikiem wywołującym dolegliwości. Zatrucia pokarmowe wywołane wirusem trwają najczęściej jedną dobę i przebiegają łagodnie, gdzie w przypadku zatruć pokarmowych wywołanych przez bakterie może to trwać nawet kilka dni!
Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia pokarmowego u dziecka
Odpowiedni lek na zatrucie pokarmowe u dziecka to nie wszystko, aby pomóc dziecku należy zapewnić mu specjalną dietę zalecaną w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaleca się spożywanie gęstych kleików z kaszy manny czy też lekkostrawne zupy. Jeżeli objawy ustąpią po kilku dniach można rozpocząć rozszerzania diety dziecka, zaczynając od jasnego pieczywa, gotowanego mięsa oraz chudej wędliny. Częsta biegunka oraz wymioty grożą odwodnieniem i utratą cennych dla organizmu elektrolitów – dzieci znajdują się w większej grupie ryzyka. Aby zapobiec zaburzeniu równowagi elektrolitowej należny zadbać, aby dziecko spożywało odpowiednią ilość płynów. Dziecko nie powinno spożywać napojów gazowanych, słodzonych czy tez soków owocowych, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu. Jeżeli stan dziecka się nie poprawia, a do tego dochodzą inne niepokojące objawy, takie jak: suchość języka, apatia czy zapadnięte ciemiączko należy bezzwłocznie skontaktować się z pediatrą, gdyż może to świadczyć o odwodnieniu organizmu!
Lek na zatrucie pokarmowe u dziecka – co wybrać?
Choć samo zatrucie nie stwarza szczególnego zagrożenia dla zdrowia dziecka, towarzyszące mu dolegliwości są bardzo uciążliwe, dlatego też warto reagować szybko i podać dziecku odpowiedni lek na zatrucie pokarmowe. Dodatkowo należy przyłożyć szczególną uwagę na nawodnienie organizmu, do którego może dość na skutek biegunki i wymiotów. Zapewnienie odpowiedniej ilości płynów to jedno, lecz warto także podać dziecku preparaty bogate w elektrolity, np. Acidolit o smaku jabłkowym lub malinowym czy Dicoflor Elektrolity, który zawiera elektrolity, czyli sole mineralne, które prowadzą do przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej oraz glukozę.
Popularny lek na zatrucie pokarmowe u dziecka to węgiel leczniczy, lecz nie w tradycyjnej postaci tabletek, ponieważ producenci zalecają je jedynie dla dorosłych! Syropy, które można podać swoim maluchom to np. CarboRhea Kids dla dzieci powyżej 3-go roku życia i Carbosal o smaku coli dla dzieci powyżej 6-go roku życia. Zawarty w preparatach węgiel to substancja wykazująca właściwościach adsorbujących – ma ona zdolność do wiązania dużych ilości wody,
a także szkodliwych produktów przemiany materii. W przypadku biegunki można podać dziecku len na zatrucie pokarmowe, którego substancją czynną jest nifuroksazyd, znajdziemy go między innymi w lekach, takich jak: Nifuroksazyd Richter 200mg czy Nifuroksazyd 100mg Hasco-Lek – wykazuje on właściwości przeciwbakteryjnie, działając miejscowo w świetle jelita względem niektórych szczepów bakteryjnych. Atutem preparatów leczniczych bazujących na danej substancji czynnej jest to, że nie wpływa on negatywnie na naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Według informacji zawartych w ulotce, leki można podawać dzieciom powyżej 6-go roku życia, w przypadku mniejszych dzieci warto skonsultować się z lekarzem.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.