dzisiaj jest niedziela, 24 listopada 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Dzieci bezpieczne po zmroku. Dlaczego warto pamiętać o elementach odblaskowych i co powinniśmy o nich wiedzieć?

2019-11-30 20:41

W ubiegłym roku w Polsce najwyższą liczbę wypadków, w których uczestniczyli przechodnie, odnotowano w okresie październik-grudzień. Najwięcej, bo aż 278 zdarzeń z udziałem pieszych miało miejsce w grudniu – informuje Komenda Główna Policji w raporcie „Wypadki drogowe w 2018 roku”.

Widoczność po zmroku – klucz do bezpieczeństwa

Ludzkie oko nie jest przystosowane do pracy w ciemności. Jeśli dodać do tego fakt, że przeciętne światła reflektorów samochodowych pozwalają na dostrzeżenie pieszego na drodze z odległości zaledwie 20-25 metrów, na wyhamowanie rozpędzonego pojazdu często bywa za późno. O ile dorośli przebywając w pobliżu jezdni są z reguły uważni, tak dzieci nie mają jeszcze ukształtowanych mechanizmów regulacji zachowań i nie są w stanie przewidzieć zagrożenia. Dlatego bezpieczeństwo najmłodszych oraz ich stopniowa edukacja w zakresie zasad panujących podczas przechodzenia przez jezdnię są niezwykle ważne.

Ostrożność i korzystanie z oznakowanych, oświetlonych przejść to kwestie kluczowe. Co jednak w przypadku, gdy dziecko porusza się np. po terenie osiedla? Wtedy należy zwrócić uwagę na widoczność samego malucha i zadbać, by miał on na sobie element odbijający lub emitujący światło. Choć z reguły odblaski spotykane są w formie dodatkowych akcesoriów (jak breloczek czy opaska), to potrzebom rodziców coraz częściej wychodzą naprzeciw firmy oferujące asortyment dla dzieci. Elementy odblaskowe coraz częściej pojawiają się na produktach dziecięcych: od butów, przez plecaki, rękawiczki, na ubraniach kończąc.
Na ile skuteczne jest działanie odblasków po zmroku? Autorzy publikacji „Badanie zakresu widoczności pieszego wyposażonego w element odblaskowy w porze nocnej” wykazali, że tylko dzięki założeniu żółtej opaski odblaskowej na przedramię widoczność na drodze zwiększa się kilkukrotnie, nawet do 108 metrów. Co ciekawe, akcesoria użyte w eksperymentach nie podlegały badaniom cech odblaskowości – wykorzystano produkty dostępne w przestrzeni handlowej. Warto pamiętać, że noszenie elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym jest obowiązkowe w świetle prawa, a dla lepszej widoczności specjaliści zalecają umieszczanie odblasków na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej lub pleców.

Na co zwrócić uwagę, wybierając elementy odblaskowe?

Dobrze mieć świadomość, że odblask odblaskowi nierówny. – Elementy odbijające światło, aby rzeczywiście można było uznać je za środki ochrony indywidualnej gwarantujące bezpieczeństwo, muszą przejść szereg badań sprawdzających ich właściwości zgodnie z obowiązującymi normami. Akcesoria oraz produkty, które pomyślnie przeszły testy, oznaczone są symbolem CE, który informuje o spełnieniu dyrektyw obowiązujących na terenie Unii Europejskiej – tłumaczy Shahriare Mahmood, dyrektor ds. badań i zrównoważonego rozwoju w fińskiej marce dziecięcej Reima, która we wrześniu zdobyła złotą nagrodę w konkursie Komisji Europejskiej za Bezpieczeństwo Produktów. Ubrania firmy Reima zostały uznane nie tylko za bezpieczne, ale i zapewniające ochronę dzieciom, także po zmroku. – Odblaski stanowią istotny element poprawiający widoczność, a tym samym bezpieczeństwo w ciemności, dlatego warto, by dziecko miało je przy sobie. Jednocześnie pamiętajmy, że nawet najlepsze odblaski nie zastąpią dzieciom naszej troski i edukacji – podkreśla Shahriare Mahmood.

Jak zaznacza specjalista, choć świadomość związana z bezpieczeństwem po zmroku jest coraz wyższa, to elementy odblaskowe wciąż postrzegane są raczej bez entuzjazmu. – Nasza niechęć do noszenia odblasków może wynikać z tego, że kojarzą się one z czymś nieatrakcyjnym wizualnie. Jednak w dzisiejszych czasach elementy odblaskowe nie muszą być nudne. Mogą stanowić ciekawe nadruki lub fantazyjne, ozdobne wzory na odzieży wierzchniej, dzięki którym dzieci wyróżnią się nie tylko po zmroku, ale i za dnia. No i nie ukrywajmy – takie rozwiązanie jest atrakcyjne także dla rodziców, którzy nie muszą pamiętać o odblaskowych dodatkach podczas wychodzenia z domu.

Materiał edukacyjny przygotowany przez przedstawicieli marki Reima

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.