dzisiaj jest piątek, 22 listopada 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Ferie zimowe w Muzeum Historycznym w Krakowie

2019-01-15 08:55

PAŁAC KRZYSZTOFORY

1) Kuzyni Smoka Wawelskiego
Czy smoka można spotkać tylko w Krakowie? A może Smok Wawelski ma swoich kuzynów w innych miejscach Polski? Czy smocza rodzina wykracza poza granice naszego kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w trakcie smoczych zajęć.
P.S. Jeśli macie swojego ukochanego pluszowego smoka, to koniecznie przynieście go na zajęcia!
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 16 i 17 stycznia, godz. 10.00

2) Lato w środku zimy!
Zajęcia traktować będą o przepełnionych kwiatami i letnim słońcem dziełach Stanisława Wyspiańskiego. Będzie mowa o makach, nasturcjach, słonecznikach i innych roślinach, które pokochał ten wielki artysta.
Dzieci kolorując szablony z kwiatami wykonają zielniki, które na wiosnę będą mogły uzupełnić roślinami, zebranymi w czasie spacerów po łąkach, lasach czy miejskich skwerach. Zielnik to dobry początek na wspaniałą przygodę z otaczająca nas naturą.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 23 i 24 stycznia, godz. 10.00

----
Zapraszamy na zajęcia specjalne powiązane są z plenerową wystawą Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918–1919 r., która zostanie udostępniona w styczniu 2019 r. na placu Szczepańskim. Tematy realizowane będą w ramach współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

3) „Wielkopolanie ku Niepodległej” – pocztówka z Krakowa do Poznania
Co wiąże Kraków z Wielkopolską? Jak Wielkopolanie walczyli o wolność? Na te i inne pytania odpowiemy na zajęciach połączonych z wystawą plenerową prezentowaną w Krakowie. Dzieci nie tylko poznają historię powstania wielkopolskiego, ale również wykonają m.in. pocztówki dla dzieci z Poznania. Zajęcia prowadzane przez pracownika Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Termin: 25 stycznia, godz. 11.00

4) Detektywi powstania wielkopolskiego
Z okazji 100. rocznicy powstania wielkopolskiego zapraszamy na zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie plenerowej. Podczas zajęć będziemy odkrywać tajemnice, łamać szyfry, szukać śladów przeszłości, dzięki którym odkryjemy, dlaczego wybuchło powstanie wielkopolskiego, jak przebiegało i jakie miało konsekwencje. Poznamy losy superbohaterów, którzy z wytrwałością i odwagą walczyli o naszą Niepodległość! Podczas zajęć wykonamy rozetki powstania wielkopolskiego.
Zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Termin: 26 stycznia, godz. 12.00

RYNEK PODZIEMNY

1) Legendy krakowskie o wodnej tematyce
Zapraszamy do wieczornego zasłuchania się w legendy krakowskie, które przeniosą nas w odległe czasy wieków średnich nad Wisłę, która – jak się przekonamy – często występuje w opowieściach. Których? Przyjdźcie, a sami się dowiecie. Legendy przeczyta dla was Zbigniew Kozłowski.
Słuchowisko dla rodzin z dziećmi
Termin: 19 stycznia, godz. 19.00

2) Woda w legendach krakowskich. Wokół Wisły
Skoro już znamy legendy o wodnej tematyce, to może uda nam się wykonać postacie w nich występujące? Zapraszamy do twórczych działań, których bohaterką będzie królowa polskich rzek.
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Termin: 27 stycznia, godz. 11.00

KAMIENICA HIPOLITÓW

1) Zapraszamy na bal!
Okres karnawału upływał w dawnym Krakowie pod znakiem zabaw. Niektórzy wyjeżdżali pod miasto na kuligi, inni spędzali czas w teatrze, a jeszcze inni udawali się na bale. Opowiemy, gdzie się odbywały największe bale, jak dekorowano sale, w co należało się ubrać i co koniecznie trzeba było ze sobą zabrać. Na zakończenie wykonamy maski karnawałowe, które przydadzą się na balu.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 20 stycznia, godz. 13.00 i 23 stycznia, godz. 11.00

2) I ty możesz zostać kolekcjonerem
Każdy z nas coś zbiera – czy to oznacza, że jesteśmy kolekcjonerami? Najmłodsi poznają genezę kolekcjonerstwa. Dowiedzą się, jakie eksponaty gromadzi się w muzeach, dlaczego zbieranie przedmiotów związanych z życiem codziennym jest tak bardzo istotne. Jeśli sami jesteście kolekcjonerami, przynieście swój najcenniejszy eksponat. W części plastycznej sami stworzycie autorską kolekcję.
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Terminy: 16 i 25 stycznia, godz. 10.00

3) Dzieci projektują szkołę
Jak powinna wyglądać wymarzona szkoła przyszłości? Na to pytanie odpowiedzą uczestnicy warsztatów, którzy na wystawie czasowej zapoznają się z kilkunastoma szkołami zaprojektowanymi w Krakowie przez Jana Zawiejskiego. Celem zajęć jest pokazanie dzieciom, że otaczająca je przestrzeń nie powstaje sama, a ktoś ją tworzy. A w dodatku one same mogą ją wymyślić i to już teraz, nie czekając na dorosłość.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Termin: 19 stycznia, godz. 11.00

STARA SYNAGOGA

1) Światła chanukowe
Warsztaty, podczas których spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, co Biblia i legenda mówią o święcie Chanuka?
Na uczestników zajęć czeka gra bączkiem chanukowym, a także inscenizacja zapalania świateł w świecznikach chanukowych.
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Terminy: 14 i 24 stycznia, godz. 10.00

2) Nowy Rok Drzew
Czy kiedykolwiek życzyłeś drzewom szczęśliwego nowego roku?
W tradycji żydowskiej są cztery daty, które określane są Nowym Rokiem. Jedna z nich przypada na przełom stycznia i lutego, kiedy to rozpoczyna się pora deszczowa w Ziemi Izraela. Wtedy też rośliny zaczynają wegetować, a w drzewach zaczynają krążyć życiodajne soki. W tym czasie Żydzi obchodzą święto Tu Bi Szwat, zwane Nowym Rokiem Drzew.
Podczas warsztatów dzieci stworzą drzewo przestrzenne i zapoznają się z symboliką zaczerpniętą z tradycji żydowskiej wybranych drzew i owoców. Starsze dzieci ułożą opowiadania inspirowane biblijną symboliką i ciekawostkami zaczerpniętymi z książki Petera Wohllebena pt. Sekretne życie drzew. Uczestnicy warsztatów będą też mogli degustować owoce i nasiona charakterystyczne dla Ziemi Izraela, takie jak: daktyle, mandarynki, oliwki, figi, granaty czy migdały.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 18 stycznia, godz. 10.00 i 21 stycznia, godz. 11.00

FABRYKA EMALIA OSKARA SCHINDLERA

1) Kraków – czas okupacji 1939–1945
Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945, będącej przede wszystkim opowieścią o Krakowie i losach jego polskich oraz żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach.
Oprowadzanie dla młodzieży w wieku 13–16 lat
Termin: 16 stycznia, godz. 11.00

2) Konspiratorzy
Zajęcia przeprowadzone zostaną na wystawie czasowej pt: Pomyśl o pseudonimie dla siebie. Ekspozycja ta opowiada historie siedmiorga młodych ludzi, którzy w 1939 roku mieli od 13 do 16 lat. Ogniwem, które połączyło ich losy, była decyzja o zaangażowaniu się w działalność konspiracyjną w ramach struktur Armii Krajowej. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało codzienne życie ich rówieśników w okupowanym Krakowie. Zastanowimy się, czy każdy mógł zostać konspiratorem, jakimi umiejętnościami musieli się wykazywać młodzi ludzie w walce z okupantem niemieckim i czemu służyło przyjmowanie pseudonimów. Poznamy też metody konspiracji m.in. poprzez naukę tajnego szyfru.
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Termin: 24 stycznia, godz. 11.00

APTEKA POD ORŁEM

1) Ludzie z aptecznej szuflady
Punktem wyjścia do zajęć jest historia apteki Pod Orłem, a przede wszystkim historie indywidualnych osób – mieszkańców krakowskiego getta. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę wystawy uczestnicy zajęć samodzielnie będą poznawać losy wybranych bohaterów. Następnie wcielą się w rolę przewodników i zaprezentują poznane historie przed rówieśnikami. Będą wykorzystywać dostępne na wystawie multimedia, relacje ocalonych, kopie fotografii i dokumentów.
Warsztaty dla dzieci w wieku 13–16 lat
Terminy: 18 i 23 stycznia, godz. 11.00

ULICA POMORSKA

1) Barwy wojny obronnej 1939 r.
Mimo potężnej przewagi wroga we wrześniu 1939 r. polski żołnierz bił się bohatersko i z honorem. Co ważne, nie w każdej sytuacji był skazany na brak nowoczesnego wyposażenia. Problem polegał na tym że miał go w niewystarczających ilościach. Podczas warsztatów będzie można wziąć do ręki wybrane elementy ówczesnego uzbrojenia wojsk piechoty oraz zapoznać się z mundurem i osobistym żołnierskim rynsztunkiem.
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Terminy: 15 i 22 stycznia, godz. 11.00

DOM ZWIERZYNIECKI

1) O zwierzątkach na Zwierzyńcu
Zwierzęta towarzyszą nam na co dzień. Psy i koty, chomiki czy papużki spotkać możemy w różnych domach, nawet na najwyższych piętrach wieżowców. A jak to było w Krakowie, gdy na Wawelu mieszkali królowie? Czy oni też mieli swoje ulubione Mruczki czy Azory? A może królewskim ulubieńcem był wawelski smok? Zapraszamy na warsztaty plastyczne, w czasie których dowiemy się skąd się wziął Zwierzyniec w Krakowie, co wspólnego ma ze zwierzętami i czym się różni ZOO od schroniska.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 15, 17, 22 i 24 stycznia, godz. 11.00

DZIEJE NOWEJ HUTY

1) Kolorowy świat nowohuckich postaci
Warsztaty mają na celu przybliżenie uczestnikom ważnych postaci związanych z terenami obecnej Nowej Huty. Tak jak niegdyś mistrz Jan Matejko mieszkający w dawnej wiosce Krzesławice, chwycimy w dłonie pędzle, by wymalować poczet nowohuckich bohaterów, od legendarnej Wandy po tych nam współczesnych. Spośród nich wybierzemy też naszych ulubieńców.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 15 i 22 stycznia, godz. 12.00

2) Etno-tropy w Nowej Hucie
Sztuka ludowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zaś wywodzące się z niej motywy pojawiają się nie tylko na ubraniach, przedmiotach codziennego użytku czy gadżetach, lecz nawet na fasadach domów. Warsztaty mają na celu przybliżyć uczestnikom nie tylko dzieje wsi, na których powstała obecna dzielnica Nowa Huta, lecz także zaznajomić ich z kulturą, zwyczajami i strojem ludowym z tych terenów.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 17 i 24 stycznia, godz. 12.00

MUZEUM PODGÓRZA

1) Podgórskie tajemnice
Muzeum Podgórza kryje wiele tajemnic, największe z nich znajdziemy na wystawie. Swoje sekrety mają obrazy, przedmioty codziennego użytku i stare fotografie. Postaramy się je poznać i przekonać się, które z nich są najbardziej interesujące. Czy uda nam się zaszyfrować podgórskie tajemnice? Wyjątkowa muzealna gra pozwoli nam wyłonić najlepszego strażnika muzealnych sekretów!
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 16 i 23 stycznia, godz. 12.00

CELESTAT

1) Szopka po krakowsku
Jak powstaje szopka? Ile czasu potrzeba na jej zbudowanie? Co sprawia, że szopka staje się „krakowska” i czy legendy związane z naszym miastem mają z nią coś wspólnego? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w trakcie zajęć, w czasie których zwiedzimy pokonkursową wystawę szopek krakowskich i przekonamy się, jak wielkim skarbem dla Krakowa są szopki i tradycja ich budowania.
Oprowadzanie dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 18 stycznia, godz. 11.00 i 25 stycznia, godz. 12.30

THESAURUS CRACOVIENSIS

1) Kolażowe wariacje o krakowskim Skarbcu
W krakowskim Skarbcu znajduje się ponad 150 tysięcy artefaktów z ponad 20 kolekcji, które Muzeum Historyczne Miasta Krakowa gromadzi już od przeszło 120 lat swojego istnienia! Wśród tak ogromnych zbiorów znajdują się przeróżne przedmioty: maleńkie grzebyki do włosów, widelce, kubeczki, ale też wielkie kanapy, stoły i obrazy. W jaki sposób są przechowywane w muzealnym Skarbcu? I czy z ich pomocą można stworzyć kolaż? Serdecznie zapraszamy na warsztaty, w czasie których uczestnicy poznają specyfikę tego niezwykłego miejsca oraz bogactwo zgromadzonych kolekcji – poruszą również własną wyobraźnię i stworzą kolażowe wariacje o krakowskim Skarbcu.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 18 i 25 stycznia, godz. 11.30

RYDLÓWKA

1) Okna Wyspiańskiego – warsztat rękodzielniczy
Stanisław Wyspiański uprawiał wiele sztuk. Jedną z nich była sztuka tworzenia witraży. Artysta łączył ze sobą fragmenty kolorowego szkła i wstawiał je w wielkie okiennice kościołów, które wypełniały się feerią barw. A obrazy świata natury i boskich zaświatów ożywały pod wpływem przepływającego przez nie światła. W trakcie warsztatów plastycznych poznamy techniki rękodzielnicze, dzięki którym kawałek szkła ma szansę stać się niepowtarzalnym dziełem sztuki.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 15 i 24 stycznia, godz. 9.30-11:30

2) Raz dokoła!
Pierwsi mieszkańcy Rydlówki, Włodzimierz Tetmajer i jego żona Anna, oprócz artystów z miasta, gościli u siebie bronowickich ludowych muzyków. Wraz z dźwiękami krakowskiej muzyki tradycyjnej przeniesiemy się do przeszłości sprzed 120 lat. Zabrzmi muzyka na żywo w wykonaniu tradycyjnej kapeli, w której skład wchodzą skrzypce i basy. Zabawy i quizy umożliwią poznanie ludowych melodii.
Na wspólne muzykowanie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami!
Warsztaty muzyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 4–10 lat
Termin: 26 stycznia, godz. 10.00

3) Rodzinne oprowadzanie
W czasie bronowickiego wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny w Rydlówce bawiły się panny i kawalerowie, mieszczanie i chłopi, rodzice i dzieci… W dworku wychowały się dzieci Gospodarzy – Anny i Włodzimierza Tetmajerów, a potem Pary Młodej – Jadwigi i Lucjana Rydlów. Kiedy rodzina w czasie wojny musiała na pewien czas opuścić swój dom, doglądała go Helena Rydlowa, matka poety oraz jego wuj – Jan Rydel. Rydlówka to wyjątkowy dom rodzinny, z bogatą i niezwykłą historią, dlatego zapraszamy serdecznie na oprowadzanie zorganizowane specjalnie dla rodzin! Oprócz opowieści przygotujemy ciekawostki i zagadki dla najmłodszych.
Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 6–13 lat
Terminy: 19 i 26 stycznia, godz. 14.30–15.00

4) Bałagan w teatrze – warsztaty teatralne
Gwałtu rety! Co to będzie?! W naszym wędrownym teatrze nastąpił wypadek i zniszczyła się cała scenografia i wszystkie teatralne kostiumy. Jak teraz wystawić spektakl? Zapraszamy wszystkie dzieci do naszej teatralnej trupy. Wspólnie na podstawie projektów scenograficznych z muzealnych zbiorów przygotujemy nową oprawę plastyczną dla naszego przedstawienia i razem stworzymy spektakl!
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 17 i 22 stycznia, godz. 11.00

----------------------------------------------------------------------------------------------------
KALENDARIUM

14 stycznia (poniedziałek)
10.00 – Światła chanukowe – Stara Synagoga

15 stycznia (wtorek)
9.30 – Okna Wyspiańskiego (warsztat rękodzielniczy) – Rydlówka
11.00 – Barwy wojny obronnej 1939 r. – Ulica Pomorska
11.00 – O zwierzątkach na Zwierzyńcu – Dom Zwierzyniecki
12.00 – Kolorowy świat nowohuckich postaci – Dzieje Nowej Huty

16 stycznia (środa)
10.00 – I ty możesz zostać kolekcjonerem – Kamienica Hipolitów
10.00 – Kuzyni Smoka Wawelskiego – Pałac Krzysztofory
11.00 – Kraków – czas okupacji 1939–1945 – Fabryka Emalia Oskara Schindlera
12.00 – Podgórskie tajemnice – Muzeum Podgórza

17 stycznia (czwartek)
10.00 – Kuzyni Smoka Wawelskiego – Pałac Krzysztofory
11.00 – Bałagan w teatrze (warsztaty teatralne) – Rydlówka
11.00 – O zwierzątkach na Zwierzyńcu – Dom Zwierzyniecki
12.00 – Etno-tropy w Nowej Hucie – Dzieje Nowej Huty

18 stycznia (piątek)
10.00 – Nowy Rok Drzew – Stara Synagoga
11.00 – Ludzie z aptecznej szuflady – Apteka pod Orłem
11.00 – Szopka po krakowsku – Celestat
11.30 – Kolażowe wariacje o krakowskim Skarbcu – Theaurus Cracoviensis

19 stycznia (sobota)
11.00 – Dzieci projektuję szkołę – Kamienica Hipolitów
14.30 – Rodzinne oprowadzanie – Rydlówka
19.00 – Legendy krakowskie o wodnej tematyce – Rynek Podziemny

20 stycznia (niedziela)
13.00 – Zapraszamy na bal – Kamienica Hipolitów

21 stycznia (poniedziałek)
11.00 – Nowy Rok Drzew – Stara Synagoga

22 stycznia (worek)
11.00 – Barwy wojny obronnej 1939 r. – Ulica Pomorska
11.00 – O zwierzątkach na Zwierzyńcu – Dom Zwierzyniecki
12.00 – Kolorowy świat nowohuckich postaci – Dzieje Nowej Huty
11.00 – Bałagan w teatrze (warsztaty teatralne) – Rydlówka

23 stycznia (środa)
10.00 – Lato w środku zimy! – Pałac Krzysztofory
11.00 – Zapraszamy na bal – Kamienica Hipolitów
11.00 – Ludzie z aptecznej szuflady – Apteka pod Orłem
12.00 – Podgórskie tajemnice – Muzeum Podgórza

24 stycznia (czwartek)
9.30 - Okna Wyspiańskiego (warsztat rękodzielniczy) – Rydlówka
10.00 – Światła chanukowe – Stara Synagoga
10.00 – Lato w środku zimy! – Pałac Krzysztofory
11.00 – O zwierzątkach na Zwierzyńcu – Dom Zwirzyniecki
12.00 – Etno-tropy w Nowej Hucie – Dzieje Nowej Huty

25 stycznia (piątek)
10.00 – I ty możesz zostać kolekcjonerem – Kamienica Hipolitów
11.00 – Wokół placu Inwalidów (spacer dla młodzieży) – Ulica Pomorska
11.00 – „Wielkopolanie ku Niepodległej” – pocztówka z Krakowa do Poznania – Pałac Krzysztofory
11.30 – Kolażowe wariacje o krakowskim Skarbcu – Thesaurus Cracoviensis
12.30 – Szopka po krakowsku – Celestat

26 stycznia (sobota)
10.00 – Raz dokoła! (warsztaty muzyczne) – Rydlówka
12.00 – Detektywi powstania wielkopolskiego – Pałac Krzysztofory
14.30 – Rodzinne oprowadzanie – Rydlówka

27 stycznia (niedziela)
11.00 – Woda w legendach krakowskich. Wokół Wisły – Rynek Podziemny

Serdecznie zapraszamy!

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.