Wzmocnienie ciała witaminą D. Jaką pełni funkcję w organizmie?
Witamina D to mikroelement, który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapobiega osteoporozie, powstrzymuje rozwój chorób układu krążenia, cukrzycy i raka. To niejedyne właściwości witaminy D. Jakie jeszcze inne funkcje pełni w organizmie? Dlaczego należy dbać o jej odpowiedni poziom?
Witamina D – naturalne wzmocnienie organizmu
Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że nie jest wydalana z organizmu razem z moczem, a magazynowana w wątrobie i tkance tłuszczowej. Można ją dostarczać za pomocą odpowiedniej diety, spożywając ryby, mleko i jajka. Jednak przede wszystkim, witamina D jest wytwarzana samodzielnie przez organizm, pod wpływem działania promieni UV. W okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca jest zdecydowanie mniej, warto zadbać o odpowiednią suplementację tego mikroelementu, by uniknąć jego niedoboru. Suplementy z witaminą D, przeznaczone dla osób w każdym wieku (w tym również dzieci), można znaleźć na stronie: http://bioaron.pl/
Witamina D – gwarancja mocnych kości
Do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego oraz zębów są niezbędne dwa pierwiastki: wapń i fosfor. Witamina D wspomaga ich wchłanianie i późniejsze wykorzystywanie przez organizm. Jeśli występują jej niedobory, wchłanianie wapnia i fosforu zostaje zaburzone. Wtedy zaczyna wytwarzać się parathormon, który zwiększa uwalnianie wapnia z kości. Wskutek tego, mineralizacja kości zostaje zachwiana i zaczynają pojawiać się choroby układu kostnego, takie jak krzywica, osteoporoza czy osteopenia.
Witamina D, a zdrowe serce
Witamina D wzmacnia serce i chroni organizm przed chorobami układu krążenia. To mikroelement, który jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego poziomu białka, wchodzącego w skład cholesterolu HDL, powszechnie nazywanego dobrym cholesterolem. Osoby, które mają wyższy poziom witaminy D we krwi, automatycznie będą miały wyższy poziom HDL. Tym samym, witamina D skutecznie zapobiega spadkowi dobrego cholesterolu, a także hamuje rozwój miażdżycy i innych chorób serca – zapobiega zawałowi, udarowi czy chorobie wieńcowej.
Witamina D – duchowe wzmocnienie organizmu
Niedobór witaminy D może prowadzić nie tylko do wielu chorób, ale też do pogorszenia samopoczucia, a w niektórych przypadkach, nawet powodować depresję. To właśnie witamina D bierze udział w produkcji serotoniny, czyli hormonu, który odpowiada za dobre samopoczucie. Niedobór tego mikroelementu może doprowadzić do bezsenności oraz wzmożonej produkcji kortyzolu, czyli hormonu stresu. Szukając przyczyny jesiennej chandry i apatii, warto sprawdzić, czy w organizmie jest dostateczna ilość witaminy D.
Artykuł sponsorowany
Źródło zdjęcia:
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.