Noc Muzeów w Centrum Nauki Kopernik
Gadający wieloryb, pokazy z ciekłym azotem w roli głównej i teleskopowe obserwacje nieba to tylko kilka przykładów atrakcji, które przygotowano na tę niezwykłą noc.
ATRAKCJE PRZED BUDYNKIEM CENTRUM
Cyberakwarium - tuż przed wejściem do Kopernika stanie ogromne akwarium, pełne cyberroślin, którym życie zapewnia technologia Digital Emotions. Wirtualny wodny świat nie tylko dostarczy wrażeń wizualnych – obali także teorię, że wieloryby nie umieją mówić !
Animacje mobilne - przed Centrum Nauki Kopernik krążyć będą animatorzy oferujący szybkie i zaskakujące eksperymenty dla każdego.
Budowa fulerenu - wieloosobowa zabawa naukowa. Wspólne zbudujemy wielki fuleren , czyli cząsteczkę węgla.
Pokaz baniek mydlanych - małe i duże. Okrągłe i kwadratowe. Płonące i dymiące. Zaprezentujemy bańki wszelkiej maści i pokażemy jak je tworzyć.
ATRAKCJE NA PATIO
Niskie temperatury - choć liczymy na ciepłą wiosenną noc, na scenie na patio będziemy pokazywać eksperymenty wykorzystujące właściwości lodowatego ciekłego azotu. Będzie można się ochłodzić i powspominać zimę.
Pokazy rozpoczynają się o godz. 21.10, 21.40, 22.10, 22.40, 23.10, 23.40, 00.10, 00.40, 1.10, 1.40.
Obserwacje nieba - jeśli niebo będzie bezchmurne, zapraszamy na teleskopowe obserwacje wiosennych gwiazdozbiorów i doskonale o tej porze roku widzialnego Saturna.
ATRAKCJE W BUDYNKU
Poza 450 eksponatami, które można oglądać na wystawach Kopernika specjalne doświadczenia na Noc Muzeów przygotowały laboratoria Kopernika.
Laboratorium chemiczne - za sprawą świecącego luminolu (wykorzystywanego w kryminalistyce do wykrywania śladów krwi) poznamy zjawisko chemiluminescencji.
Laboratorium biologiczne - sprawdzimy, jakie bakterie mieszkają na naszych rękach, kluczach od domu czy telefonie komórkowym. Zobaczymy też świecące glony.
Laboratorium fizyczne - zobaczymy elektrostatyczną meduzę i stworzymy napisy z piorunów. Poznamy elektrostatyczny akcelerator i wejdziemy w kontakt z lewitującymi nadprzewodnikami.
racownia robotyczna - będziemy sterować robotami wyposażonymi w elementy optoelektroniczne, a także poznamy odnawialne źródła energii.
PLANETARIUM
Planetarium Niebo Kopernika zaprasza na specjalny interaktywny pokaz Kosmiczny ekspress.
Niezwykła podróż pozwalająca zobaczyć nie tylko niebo nad Polską ale także nad Afryką. Poznamy Układ Słoneczny, odległe gwiazdy i najdalsze zakątki naszej galaktyki. Dokładną trasę wycieczki wytyczą sami widzowie.
CENTRUM NAUKI KOPERNIK dostępne będzie w godzinach: 20.00-02.00, ostatnie wejście godz. 01.00
PLANETARIUM NIEBO KOPERNIKA dostępne w godzinach: 20.30-01.30, pokaz co pół godziny.
Bezpłatne bilety będą dostępne w kasie Planetarium w dniu imprezy od godz. 10.00.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.