Dni Otwarte w Parowozowni Skierniewice
W sobotę 4 maja o godz. 11.00 Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei rozpoczyna już IX sezon turystyczny w Parowozowni Skierniewice, znajdującej się przy ul. Łowickiej 1.
Z tej okazji przygotowano aż trzy atrakcje:
- Dzień Otwarty (godz. 11.00-14.00),
- Plener fotograficzny (godz. 14.00-17.00)
- ,„Wieczór w Parowozowni” (godz. 19.00).
1. „Dni Otwarte w Parowozowni”
W godz. 11.00-14.00 Stowarzyszenie zaprasza na „Dni Otwarte w Parowozowni”, w ramach których można będzie poznać dzieje skierniewickiej parowozowni oraz zgromadzonych tam eksponatów. Zwiedzanie odbędzie się pod opieką przewodnika ubranego w historyczny kolejowy mundur. W tym roku na zwiedzających czeka niespodzianka – nowa trasa turystyczna. Po kilkuletniej przerwie będzie można zobaczyć wnętrze największego obiektu – wachlarzową halę parowozową z lat 1862-1942, w której znajduje się kolekcja zabytkowego taboru kolejowego. Udostępnienie hali jest możliwe dzięki przeprowadzonym pracom remontowym dachu, współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz 1% podatku dochodowego.
Oprócz hali wachlarzowej i kolekcji taboru kolejowego zwiedzający będą mogli zobaczyć: urządzenia do obsługi parowozów; dawną halę maszyn z bardzo starymi, ale nadal sprawnymi urządzeniami; kuźnię z interesującym wyposażeniem; wystawę ”Urządzenia sterowania ruchem kolejowym”.
Przewodnik będzie oczekiwał na gości zawsze o pełnej godzinie (11.00, 12.00, 13.00).
2. Plener fotograficzny „Historia w żelazie zaklęta”
W godz. 14.00-17.00 odbędzie się plener fotograficzny „Historia w żelazie zaklęta” współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Na uczestników pleneru czekają industrialne wnętrza Parowozowni i zgromadzone w niej zabytkowe lokomotywy i wagony – świadkowie minionej epoki. Uczestnicy pleneru wykonując zdjęcia będą mieli możliwość pod opieką członków i wolontariuszy Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei poznać tajniki Parowozowni Skierniewice oraz jej historię. Impreza jest dostępna dla wszystkich fotografujących niezależnie od wieku oraz doświadczenia w sztuce fotograficznej. Po zakończeniu imprezy zachęcamy wszystkich uczestników do udziału w konkursie na najlepsze fotografie pleneru – jury złożone z przedstawicieli organizatora dokona wyboru najciekawszych prac. Wybrane prace zostaną zaprezentowane miesiąc później na wystawie poplenerowej. Więcej na: www.psmk.org.pl
3. „Wieczór w Parowozowni”
Tego samego dnia, wieczorem o godz. 19.00 PSMK zaprasza na pierwszy w 2013 r. „Wieczór w Parowozowni”. W programie pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Jacka Kubiaka „Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868”. Film powstał z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego – twórcy nowoczesnego polskiego przemysłu, intelektualisty, nauczyciela, dr filozofii, kupca, przedsiębiorcy, wydawcy i działacza społecznego. Jego fabryka stała się najważniejszym polskim zakładem przemysłowym w Poznaniu, produkując m.in. od 1921 r. tabor kolejowy, w tym parowozy.
Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.
Źródło: www.rotwl.pl
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.