dzisiaj jest piątek, 19 sierpnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Orle Gniazdo w Dolinie Prądnika czyli... Zamek w Pieskowej Skale

2013-02-25 12:30

Wybudować go zlecił król Polski Kazimierz Wielki w XIV wieku. Pierwotnie budowla składała się z niezachowanej do dziś części górnej i dolnej, ocalałej. Zamek ma przebogatą, burzliwą i bardzo długą historię, którą najlepiej poznacie zwiedzając go z przewodnikiem. Warto wspomnieć, że wielokrotnie zmieniał właścicieli i aż dwukrotnie był trawiony przez pożary powodujące nieodwracalne straty.

Obecnie możecie podziwiać czteroskrzydłowy zamek z pięknymi arkadowymi krużgankami, loogią i wieżą zegarową oraz basztę gotycką, dwa bastiony i wspaniałe ogrody. Widok z zamkowego wzgórza na wapienne skały jury krakowsko-częstochowskiej to jeden z najbardziej malowniczych pejzaży w tej części Małopolski. Zamkowe wnętrza i kolorowy ogród często wykorzystywane są jako oryginalne tło dla niecodziennych wystaw.

U podnóża wzgórza, na którym wznosi się zamek, znajduje się kompleks pięciu stawów przepływowych założony w XVI wieku. Hodowano w nich karpie, szczupaki i karasie, a w późniejszym czasie pstrągi tęczowe. Od 1993 roku zaprzestano hodowli. Obecnie są one na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego ostoją płazów (traszka zwyczajna, traszka grzebieniasta, ropucha szara, ropucha zielona, żaba trawna, rzekotka drzewna, kumak nizinny). Odbywają one gody we wspomnianych stawach, migrując do nich z zimowisk niekiedy oddalonych nawet o 3 kilometry. W czasie tych migracji szlak godowej wędrówki płazów jest zabezpieczany przez wolontariuszy i pracowników Ojcowskiego Parku Narodowego, którzy przenoszą zwierzęta przez biegnącą obok drogę.

Zamek wykorzystywany jest chętnie przez twórców filmowych. Grał m.in. w „Stawce większej niż życie” , „Janosiku” oraz „Ogniem i mieczem”.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.