dzisiaj jest czwartek, 25 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

U Łyska w pracy czyli... Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido"

2013-03-31 18:03

Gwarantujemy Wam niezapomniane przeżycia, ale najpierw musicie się przygotować. Trzeba ubrać się w ochronny uniform, założyć kask, wziąć lampę górniczą i specjalny pochłaniacz (o wygodnych butach nie wspominając). Tak przygotowani możecie dać się zwieźć na jeden z dwóch dostępnych poziomów – 170 i 320 metrów pod ziemię. Co Was tam czeka?

Poziom 170 przedstawia m.in. historię śląskiego górnictwa i metody wydobycia węgla z przełomu XIX i XX wieku. Funkcjonuje tu również kaplica. W klimat epoki i charakterystykę pracy górników wprowadzają efekty audiowizualne (np. nieoczekiwane rozmowy górników, trzeszczenie stropów). Na poziome 170 można zobaczyć wspaniałą ekspozycję, której opiekunem jest Grupa Powen-Wafapomp SA. Na zwiedzających czekać będzie wykwalifikowany przewodnik, którego zasób wiedzy z pewnością zaskoczy najbardziej dociekliwych tropicieli śladów przemysłowej przeszłości.

Na poziomie 320 wyrobiska utrzymane są w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego, kiedy to górnicy po raz ostatni zakończyli pracę i opuścili kopalnię. To właśnie tu poczuć można klimat prawdziwej kopalni, dotknąć węgla, usłyszeć i zobaczyć potężne górnicze kombajny w ruchu ... – dzieci na to czekają! Niedawno, a konkretnie 20 października 2012 r., oddano do użytku turystycznego podwieszaną kolejkę podziemną. Będziecie mogli poczuć się jak górnicy jadący na szychtę.

Warto wiedzieć, że kopalnia jest unikatem na skalę europejską i istnieje od 155 lat! To miejsce, gdzie nie tylko pracowali górnicy, ale i konie, które przez lata mieszkały w specjalnie urządzonych dla nich podziemnych stajniach na poziomie 170 i 320 m. Łączna długość wszystkich podziemnych wyrobisk pionowych jak i poziomych kopalni wynosi prawie 3000 metrów.

Uwaga!

Poziom 170:

  • trasa przystosowana dla niepełnosprawnych
  • brak ograniczeń wiekowych
  • czas zwiedzania: około 1 godziny

Poziom 320:

  • wiek minimum 7 lat
  • z uwagi na różnice ciśnień odradzamy zwiedzanie poziomu osobom z ciężkimi schorzeniami
  • czas zwiedzania: około 2 godzin

 

 

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.