dzisiaj jest czwartek, 18 sierpnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Najciekawsze atrakcje Świętokrzyskiego

2021-08-10 13:19

Święty Krzyż i Święta Katarzyna - miejsca, które trzeba zobaczyć!

Miejsca sakralne – klimatyczne i ciche

Kto chociaż raz był w Górach Świętokrzyskich i zwiedził wyżej wymienione okolice, zazwyczaj jest nimi zachwycony. Tutaj jest o wiele mniej turystów niż na innych górskich szlakach, dlatego można się w końcu w pełni zrelaksować. Jeśli szukasz cichych miejsc i ukojenia, koniecznie odwiedź obydwa kościoły. Sanktuarium Krzyża Świętego to miejsce szczególne ze względu na złożenie w nim relikwii Drzewa Krzyża Chrystusa. W kaplicy Oleśnickich spędzając czas na cichej adoracji, można podziwiać stare malowidła sakralne. Co jakiś czas kapłan błogosławi pielgrzymów relikwiarzem, dlatego warto tam często zaglądać. Na Świętym Krzyżu znajduje się także Muzeum Misyjne oraz wieża widokowa.

Kolejne miejsce, które jest wybierane przez wielu turystów to klasztor sióstr bernardynek otoczony pięknem świętokrzyskiej przyrody. Nieopodal znajduje się wejście na szlak turystyczny, który prowadzi na należący do korony Gór Polskich szczyt - malowniczą Łysice. Góra zbudowana jest z kwarcytów i łupków kambryjskich i z dwóch stron otaczają ją gołoborza, z którymi związane są różne legendy. Przez to miejsce przechodzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. Idąc nim, można dojść na Święty Krzyż lub w inne, również atrakcyjne miejsca, np. do wsi Bieliny.

Urocze miasta pełen zabytków

Będąc na Ziemi Świętokrzyskiej, szkoda by było nie wstąpić, choć na chwilę do Sandomierza. To urocze niewielkie miasteczko położone niezwykle malowniczo na siedmiu wzgórzach. Mnóstwo jest możliwości spędzania czasu w Sandomierzu. Oprócz terenów położonych wokół Wisły (można wybrać się w rejs statkiem) w samym sercu miasta znajdują się lessowe wąwozy oraz klimatyczny rynek. Turyści zachwycają się renesansowym ratuszem, Bramą Opatowska, monumentalną Katedrą i Zamkiem Królewskim wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego. Oczywiście to tylko niewielka część atrakcji, bo jeszcze można pojeździć meleksami po mieście z przewodnikiem, zwiedzić podziemia i zabytki sakralne, np. bardzo stary i klimatyczny kościółek Świętego Ducha.

Blisko Sandomierza jest uroczy Opatów z kolegiatą Św. Marcina, która według Jana Długosza jest pozostałością po Templariuszach. Jest to największy zabytek architektury romańskiej w Polsce, dlatego warto tam zajrzeć. Wejścia do miasta strzeże Brama Warszawska (pozostałe – Karkowska, Lubelska i Sandomierska niestety już nie istnieją). Nie każdy wie, że jest to element fortyfikacji zbudowanej przez kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego. Będąc w Opatowie, koniecznie trzeba przejść się Podziemna trasą Turystyczną, która znajduje się tuż przy Rynku. Duże atrakcje gwarantowane.

Miejsca wybrane dla dzieci

Kolejne miejsce, które warto odwiedzić szczególnie z dziećmi, to kompleks Świętokrzyska Polana w Chrustach koło Zagnańska. Działa tam m.in. oceanarium z największą wystawą zwierząt wodnych w Polsce, Kraina zabawy z mnóstwem atrakcji dla dzieci, Park Miniatur i Brzozowa Zagroda, do której można wejść i nakarmić zwierzęta.

Tak samo dużą atrakcją dla dzieci jest Jaskinia Raj uznawana za najpiękniejszą w Polsce. Wędrówka przez korytarze i komnaty usiane mnóstwem skamieniałości, np. stalaktytów czy stalagmitów to wielka frajda także dla starszych turystów. Długość trasy wynosi 180 metrów. Można po drodze zobaczyć m.in. narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, który zamieszkiwał jaskinię ok. 50 tys. lat temu, oraz szczątki prehistorycznych zwierząt.

Gdzie zanocować w Świętokrzyskim?

Najlepiej znaleźć miejsce noclegowe w pobliżu licznych atrakcji turystycznych. Warto zwrócić uwagę np. na Hotel Europa https://europa-hotel.pl w Starachowicach. Stąd jest bardzo blisko na Św. Krzyż, na Św. Katarzynę, do Parku Miniatur w Krajnie i do uroczego Bodzentyna. Nie można też zapomnieć o takiej atrakcji jak starachowicka kolej wąskotorowa, znajdująca się tylko 4 km drogi od hotelu.

Oprócz tego można sobie znaleźć przytulny drewniany domek dla całej rodziny lub skorzystać z agroturystyki rozsianej gęsto po regionie. Są też ośrodki wczasowe np. w Świętej Katarzynie i Domy Pielgrzyma, choćby w malowniczym Kałkowie-Godowie.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.