dzisiaj jest sobota, 31 lipca 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wieliczka - Rodzinne Lato w Muzeum 2021

2021-07-01 01:08

 Program spotkań:

1. „Z jak zabytek” – Zamek Żupny, 29.06 i 17.08

2. „Legenda jest dobra na wszystko” - Muzeum w kopalni, 30.06 i 18.08

3. „Obraz ukryty w kwadratach” - Zamek Żupny, 01.07 i 19.08

4. „Górnicze łamigłówki” – Muzeum w kopalni, 02.07 i 20.08

5.  „Przy królewskim stole” - Zamek Żupny,  06.07 i 24.08

6.  „Podziemna skarbnica tajemnic” - Muzeum w kopalni,  07.07 i 25.08

7. „Detektyw Salt” - Zamek Żupny, 08.07 i 26.08

8. „Tajemnicza moc solanki z wielickiej kopalni” - Muzeum w kopalni, 09.07 i 27.08

 

Opisy zajęć:

1.      „Z jak zabytek” – Zamek Żupny,29.06 i 17.08 (wtorek), godz. 10.00

Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się dlaczego w muzeum znajdują się zabytki. Poznają historię niektórych z nich, tajniki ich gromadzenia,  przechowywania oraz sposobów konserwacji. Wykonają różne zadania, które pokażą czym zajmuje się muzealnik.

 2.      „Legenda jest dobra na wszystko” - Muzeum w kopalni,  30.06 i 18.08 (środa), godz. 10.00

Z legendami jest jak z dobrymi piosenkami, można ich słuchać wszędzie i o każdej porze. Słuchanie ich umożliwia przeniesienie się w czasie, inspiruje do marzeń i stwarza wrażenie znalezienia się w innym,  magicznym świecie. Opowieści, które uczestnicy usłyszą w solnych podziemiach zabiorą w niezwykłą podróż w przeszłość, a występujące w nich postacie

„ożyją” na nowo. Nie zabraknie różnych zadań  interaktywnych i aktywizujących.

 3.      „Obraz ukryty w kwadratach” –Zamek Żupny, 01.07 i 19.08 (czwartek), godz. 10.00

Na zajęciach uczestnicy „zagoszczą” w starożytnych domach, które zdobiły piękne mozaiki. Dowiedzą się co to jest mozaika i jak powstaje. Zobaczą jak sztuka mozaiki do dziś jest wykorzystywana przez projektantów wnętrz. Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własny obraz metodą mozaiki. 

 4.       „Górnicze łamigłówki” – Muzeum w kopalni,  02.07 i 20.08 (piątek), godz. 10.00 

Choć są wakacje i czas odpoczynku tym razem uczestnicy poznają codzienność górnika od średniowiecza aż po dziś. W trakcie wędrówki przez komory i korytarze Muzeum w kopalni soli spróbują sił w różnych zadaniach logicznych i zmaganiach górniczych angażujących zarówno umysł jak i ciało.

 5.        „Przy królewskim stole” - Zamek Żupny, 06.07 i 24.08 (wtorek), godz. 10.00   

Spotkanie przeniesie do dawnej kuchni królewskiej. Rodziny dowiedzą się co dawniej jadano? Jak pachniało w królewskiej kuchni? Jak wyglądały naczynia, których używano w zamkach, np. solniczki? Czekają na nich wielozmysłowe zadania - węchowe, słuchowe, dotykowe oraz artystyczne.

6.      „Podziemna skarbnica tajemnic” -Muzeum w kopalni, 07.07 i 25.08 (środa)

Warsztaty odbędą się w Muzeum w kopalni soli - miejscu, które jest podziemną skarbnicą wiedzy. Warto pamiętać, że wielicka sól powstała 13, 5 mln lat temu a kopalnia zaczęła funkcjonować w XIII w. Uczestnicy poznają historie, legendy i tajemnice tych niezwykłych wnętrz wydrążonych w soli.  Czeka moc niespodzianek i ciekawostek.

 7.       „Detektyw Salt” - Zamek Żupny, 08.07 i 26.08 (czwartek)

Tym razem rodziny zostaną zaproszone do udziału w zajęciach detektywistycznych ponieważ na rozwiązanie czeka zagadka. Kolejne kroki doprowadzą do jej rozwikłania i rozszyfrowania kodu.  Każda solniczka zostanie zauważona. 8.       „Tajemnicza moc solanki z wielickiej kopalni” - Muzeum w kopalni, 09.07 i 27.08 (piątek)

Solanka, czyli słona woda, była  znana od bardzo dawna, kiedyś wypływała samoczynnie na powierzchnię ziemi w postaci źródeł. Przodkowie produkowali z niej sól gotując ją na ogniu w dużych glinianych garnkach. Ta niezwykła woda ma także właściwości lecznicze. Jest używana do kąpieli, inhalacji czy okładów. Solance kopalnia zawdzięcza też piękne formy solne zdobiące niektóre wnętrza w kopalni: kalafiory, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, wyrosłe na przedmiotach kryształy czy malownicze jeziorka solankowe. Wędrując podziemnymi chodnikami i starymi komorami solnymi uczestnicy poznają moc tej niezwykłej wody, rozwiążą zadania i  wykonają doświadczenie.

Przydatne informacje:

Czas trwania zajęć: Muzeum w kopalni ok. 1,5 h., Zamek - ok.1h.

Koszt: Muzeum w kopalni - 9 zł./os., Zamek - bilet rodzinny 15 zł (2+2, każda kolejna osoba 8 zł) 

Zbiórka: sklep i kasa w Zamku (wejście od strony Ogrodu Żupnego).

Preferowany wiek uczestników: 6 – 12 lat

Informacja i rezerwacja: Dział Edukacji: 12 289 16 33

50% zniżki z Wielicką Kartą Dużej Rodziny 3+,Krakowską Kartą Rodzinną z Kartą Dużej Rodziny, Krakowską Kartą Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.