dzisiaj jest czwartek, 21 listopada 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach

2024-07-25 23:10

W kwietniu 2024 roku odrestaurowana fabryka po 9 latach prac konserwatorskich, rozpoczęła nowe życie. Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce powstało Muzeum Porcelany Śląskiej. W zabytkowych wnętrzach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach.

Zwiedzanie Muzeum to podróż w czasie. W teatralnej scenerii prezentowane są wyroby porcelanowe z różnych epok i stylów. W historycznych wnętrzach widać jak trendy w sztuce przenoszone były na wyroby porcelanowe. Porcelana w stylu secesyjnym, art deco czy modernizmu zdobi salony. Zwiedzaniu towarzyszą odgłosy minionych czasów, szum maszyn, gwar kawiarni czy burzliwe rozmowy właścicieli o kierunkach produkcji. Można zajrzeć do pomieszczeń zarządu fabryki, działu księgowego czy do marketingu.

Wyjątkową atrakcją jest autentyczna pracownia, w której można poznać warsztat pracy projektantów porcelany. W Muzeum organizowane są warsztaty wykonywania i dekorowania porcelany.

Dla kolekcjonerów jest to miejsce do organizacji konferencji, spotkań oraz aukcji historycznej porcelany.

W muzeum odbywają się także warsztaty edukacyjne

Warsztaty w Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach pozwalają na odkrywanie sztuki i tradycji, które są częścią polskiego dziedzictwa kulturowego, uznanego na liście UNESCO. Lekcje muzealne są realizowane w formie interaktywnych warsztatów twórczych.

Warsztaty edukacyjne odbywają się w specjalnie wyposażonej sali w grupach od 5 do 30 osób. Czas trwania zajęć to 45-60 minut.

Podczas zwiedzania korzystamy z urządzeń i wyposażenia fabryki, a także pomieszczeń urządzonych w stylu minionej epoki. Pozwala nam to przekazać młodym ludziom fascynującą i autentyczną historię sztuki, techniki i przemysłu, wciągając ich w tematykę. Czas trwania zwiedzania muzeum z przewodnikiem w grupach 10 osobowych trwa ok. 60 min.

Tematy warsztatów:

Plastyka u Ceramika

Daj się ponieść wyobraźni, uformuj własne naczynie lub figurkę. Zajęcia wyrabiania formy z masy ceramicznej lub gliny uczą cierpliwości, rozwijają wyobraźnie i pogłębiaja wrażliwość.

Malowanie Stalówką Wzorem Opolskim

Kultywowanie ludowej dekoracji pochodzącej z opolskiej kroszonki, przeniesionej na porcelanę w latach 60. Dekorowanie porcelanowego wyrobu za pomocą stalówki i farb, motywem wielobarwnych drobnych kwiatów. Umiejętność ręcznego malowania wzoru opolskiego została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Średni czas trwania każdego warsztatu to ok. 1h, a koszt to 65zł od osoby.

Szczegóły pod linkiem - https://muzeumporcelany.muzeatechniki.pl/edukacja/

Na miejscu działa także kawiarnia serwująca pyszne ciasta i aromatyczną kawę w zabytkowej porcelanie. Dla dzieci zorganizowany jest kącik zabaw, a dla zainteresowanych zakupami posiadamy na sprzedaż zabytkową porcelanę oraz nowoczesne wyroby ceramiczne.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.