Zaczerpnij, odciśnij… i napisz list czyli... z wizytą w Muzeum Papiernictwa
Książki, zeszyty, kolorowe czasopisma, gazety, mapy. Co łączy te przedmioty? Tak, są zrobione z papieru. A papier – skąd się bierze? Podpowiem, że nie chodzi o sklep papierniczy. Dla małych (i dużych też) dociekliwych poszukiwaczy odpowiedzi na trudne pytania mamy propozycję – wizyta w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
Muzeum mieści się w unikalnym zabytku techniki XVII wieku, młynie papierniczym, czyli w manufakturze. Tutaj, z rozdrobnionego drzewa, a wcześniej szmat bawełnianych, za pomocą techniki czerpania, powstawał papier. Młyny papiernicze były budowane nad rzekami z powodu zapotrzebowania na energię do obracania urządzeń rozdrabniających włókna szmat lub drewna. Wszystko to brzmi tak tajemniczo, ale nie martwicie się! W Muzeum sami możecie uczerpać własną kartkę papieru i od tej pory tak skomplikowany proces nie będzie już dla Was zagadką.
W Muzeum można zapoznać się z historią przemysłowej produkcji papieru i etapami jego wytwarzania. Istotną częścią zbiorów jest kolekcja papierów historycznych, czerpanych ręcznie, maszynowo, zdobionych, oznaczanych znakami wodnymi, dekorowanych różnymi technikami.
Kolekcja zbiorów artystycznych to obiekty na podłożu papierowym, zabytkowe i współczesne. Kolejny dział muzeum to zbiory techniczne: aparaturalaboratoryjna przemysłu celulozowo-papierniczego, licząca ponad 70 urządzeń, papiernicze formy czerpalne z sitami żeberkowymi i welinowymi, maszyny i urządzenia drukarskie oraz introligatorskiewyprodukowane przed 1945 rokiem, a także kolekcja wzorników papierów i wyrobów papierowychpolskich i zagranicznych wytwórni.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.