Jak to na wsi onegdaj bywało czyli... Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce
Przepis na zachwycone i zainteresowane historią dziecko? – wizyta w Kłóbce! To urokliwe miejsce na Kujawach pod Włocławkiem, leżące nad jeziorem Radzikowo, nazywane „Perłą Kujaw”, gdzie osoby wrażliwe na krajobrazy i ciekawe historie znajdą coś dla siebie. Bujne lasy, wiele jezior, wodospad, będący rzadkością w nizinnych częściach kraju, klasycystyczny dworek z angielskim ogrodem, kościół w stylu neogotyckim, zabytkowy cmentarz oraz niezwykle ciekawy skansen.
Skansen, a właściwie Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, istnieje od 1993 roku. Prezentuje budynki i ich wyposażenie przeniesione z różnych części Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Najstarszym obiektem jest chałupa z drugiej połowy XVIII wieku. Wokół zagród niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, w których rosną kwiaty i zioła. Poza wiejskimi zagrodami możemy obejrzeć zachowane zakłady rzemieślnicze: kuźnię, garncarnię, wiatrak „koźlak”. Są też budynki użyteczności publicznej: karczma, remiza czy nawet szkoła. Zbiory prezentowane są w otoczeniu lasu, co znakomicie odgradza od współczesności. W skansenie hodowane są kozy oraz kaczki i kury, zobaczymy też niejednego kota.
W sezonie letnim organizowane są spotkania z cyklu "Z życia dawnej wsi". Odbywają się wówczas pokazy pracy rzemieślników dawnymi narzędziami i metodami, pokazy zajęć domowych i gospodarskich np. pranie w baliach, wyrób masła w "kierzankach" czy kaszy w "stępach", tłoczenie oleju, młócenie cepami, formowanie torfu. Można również obejrzeć widowiska, które obrazują dawne zwyczaje czy obrzędy.
Dzieci będą zachwycone zajęciami interaktywnymi prowadzonymi przez cały rok na terenie skansenu. Mogą się wówczas zapoznać z tradycyjnym zawodami, rękodziełem, jakich uczono się w dawnej szkole.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.