Tajemnica różowego kwarcu czyli... Muzeum Ziemi w Kletnie
Wychodząc z Jaskini Niedźwiedziej bacznie rozejrzyjcie się dokoła. Wśród drzew dostrzec można stojącego sobie…. dinozaura, a zaraz za nim mamuta! Ale co one tu robią, spytacie? Otóż mieszkają w niewielkim, ale bardzo ciekawym Muzeum Ziemi.
Warto odwiedzić to miejsce, by posłuchać właściciela, pana Arnold Miziołka, który zbiera minerały i skamieliny od trzydziestu lat. Jego kolekcja zawiera min. skamieniałe gniazda dinozaurów z ich jajami (jedyne w Polsce, pochodzą z Chin), tropy gadów ssakokształtnych sprzed 250 mln lat, ślady łap dinozaurów z Gór Stołowych - jedne z pierwszych znalezionych na tym terenie, skamieniałe mięczaki morskie (największe amonity na świecie znalezione w Maroku), pnie drzew oraz zachowane ślady flory sprzed 250 mln lat, największe znalezione w Europie szczotki kwarcu różowego (z Gór Izerskich), meteoryt żelazowo-niklowy, kolekcja agatów z całego świata w tym największy agat znaleziony na terenie naszego kraju, krzemienie pasiaste z Gór Świętokrzyskich, kamienie szlachetne i ozdobne z całego świata.
Gospodarz nie tylko ciekawie opowiada, ale na dodatek pozwala dotknąć każdego eksponatu - jest to więc nie lada gratka dla dzieci, móc dotykać śladów prawdziwego dinozaura!
Od niedawna przy muzeum istnieje „Park Jurajski” dla dzieci, gdzie można oglądać modele dinozaurów (w zachowanych proporcjach) i skamieniały las permski.
Zwiedzanie muzeum i "Parku Jurajskiego" odbywa się zawsze z przewodnikiem i zajmuje około 45 minut. Na miejscu działa również niewielki sklepik z pamiątkami.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.