Rodzinne jodowanie czyli... tężnie w Ciechocinku
Tężnie w Ciechocinku są największymi tego typu konstrukcjami drewnianymi w Europie. Zostały wybudowane pomiędzy 1824 i 1859 rokiem. Wspólnie tworzą podkowę długości 1740 m, wysokie na blisko 16 metrów robią wrażenie swoim ogromem.
Wokół tężni tworzy się specyficzny, bogaty w jod mikroklimat, będący naturalnym inhalatorium o własnościach leczniczych. Chłodny i słony zapach czuć na kilkanaście metrów od tężni. Jest to miejsce doskonałe, by udać się na niedzielny poobiedni spacer całą rodziną.
Znużonym spokojnym spacerem dzieciom możemy pokazać zegar kwiatowy, którego tarcza wysadzana jest corocznie z kilkunastu tysięcy różnokolorowych kwiatów. Pokazujące aktualny czas wskazówki napędzane są elektrycznym mechanizmem ukrytym pod ziemią.
W Ciechocinku ukryły się znane wszystkim dzieciom postaci z bajek. Tu przybrały formy gipsowych figur Jasia i Małgosi i przycupnęły na cokołach zabytkowych fontann.
Jeśli któregoś z mniejszych spacerowiczów rozbolą nogi, można skorzystać z bryczki lub kucyka stojących pod tężniami. Znajdzie się także „coś na ząb” i coś dla ducha w sklepiku z pamiątkami .
Niedaleko od Tężni (1300 m), w zabytkowej warzelni soli znajduje się Muzeum Warzelnictwa (wstęp 4 zł dla dorosłych, 2 zł dla dzieci), czynne przez cały tydzień. Znalazły tam swoje miejsce eksponaty związanie nie tylko z warzelnictwem, ale również z historią działalności uzdrowiskowej w Ciechocinku.
Komentarze
pyszne lody przy tężniach!
Polecam wszystkim miły spacer po parku zdrojowym. Więcej o właściwościach tężni na zdrowie: http://www.miastociechocinek.pl/teznie-w-ciechocinku-sama-przyjemnosc/
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.