Odkrywanie tajników produkcji papieru czyli... warsztaty w Muzeum Papiernictwa
Celuloza, makulatura, sito, masa papiernicza, filigran, znak wodny – brzmi tajemniczo? Pewnie tak, ale po wizycie w Muzeum Papiernictwa wszystko co z produkcją papieru związane, nie będzie dla Was tajemnicą.
Zadba o to przewodnik, który opowie skąd wywodzi się papier; na czym pisano przed wynalezieniem papieru; o historii papierni, a na koniec pokaże makietę całego zakładu. Widok "z lotu ptaka" na całą fabrykę daje możliwość obejrzenia trasy wycieczki - od Muzeum, poprzez teren Zakładu, aż do Czerpalni Papieru.
Fajnie jest posłuchać o procesie powstawania papieru - od początku, kiedy masa papiernicza wylewana jest na sito, aż po sam koniec, czyli do papieru nawiniętego w 1-tonowe role. Jeszcze ciekawiej jest samemu taki papier naczerpać. A taką możliwość tutaj macie!
Czerpalnia znajduje się w zabytkowym budynku z 1894 r. a papier czerpać będziecie z masy celulozowej lub makulaturowej. W trakcie warsztatów każdy z Was czerpie po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi ze znakiem wodnym. Okazuje się, że tajemniczo wyglądające znaki na papierze wcale nie powstają za pomocą magii. Ręcznie czerpany papier układamy na przygotowane do tego filce, jeden na drugim, a potem w prasie odciskamy z nadmiaru wody. Następnie papier jest suszony w specjalnych elektrycznych suszarkach. I już – gotowe. Każdy uczestnik otrzymuje na pamiątkę własnoręcznie naczerpane arkusze papieru. Podoba się Wam?
Uwaga! Jak się przygotować do wycieczki?
- Prosimy (jeśli to możliwe) o zabranie na zajęcia płatki kwiatów (świeże lub suszone).
- Prosimy o zabranie drugiego śniadania - zajęcia trwają w zależności od ilości uczestników - ok. 2-3 godziny.
Warto wiedzieć! Na stronie muzeum znajduje się informacja o konieczności organizacji większej grupy osób zwiedzających, jednak istnieje możliwość dopisania się do zorganizowanej wycieczki (jedyną kwestię stanowi dopasowanie terminu).
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.