Wsi spokojna, wsi wesoła czyli... Muzeum Wsi Radomskiej
„Wsi spokojna, wsi wesoła!” – Rodzice, pamiętacie ten wiersz Jana Kochanowskiego z lekcji polskiego? Powiecie – co tam skansen wsi? Mimo wszystko namawiamy Was na odwiedzenie tego miejsca, szczególnie w terminach festynów plenerowych: Powitanie wiosny, Dzień Dziecka, Sobótki, Święto Chleba, Festiwal Kartofla, Niedziela Palmowa.
Muzeum Wsi Radomskiej posiada aż 16 000 eksponatów ruchomych, wśród których na szczególną uwagę zasługują kolekcje: pojazdów, maszyn rolniczych, naczyń miedzianych, uli i narzędzi pszczelarskich, które można obejrzeć w wyodrębnionej części ekspozycji, w skansenie bartniczo - pszczelarskim. Ponadto obejrzymy kolekcje tkanin i sztuki ludowej. Wystawy stałe prezentują wnętrza wiejskich budynków wyposażone w przedmioty używane przez mieszkańców wsi.
Na terenie skansenu zgromadzono 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego, min. pięć chłopskich zagród, dwa dwory szlacheckie, budynki gospodarcze, kościół - najstarszy zabytek na terenie skansenu, pochodzący z 1749 roku, dzwonnicę, wiatraki, kuźnie i olejarnię. Budynki zostały wkomponowane w typowy dla południowego Mazowsza krajobraz, tak, że tworzą autentyczny układ wsi z przełomu XVIII i XIX w.
W obszarze muzeum znajduje się rezerwat rzeki Kosówki, z rzadkimi gatunkami roślin, owadów i płazów. Przez rezerwat wiedzie wyodrębniona ścieżka edukacyjna.
Wizyta w Muzeum Wsi Radomskiej może być dobry pomysłem na przystanek podczas podróży na południe Polski. Rodzice rozprostują kości a maluchy będą miały możliwość wyładowania nadmiaru nagromadzonej podczas podróży energii.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.