Wycieczka rowerowa na zamek w Czersku
Licząca ok. 30 km (w jedną stronę), łagodna trasa (wyjątkiem jednego ostrego podjazdu w Górze Kalwarii) do zamku w Czersku. Wiedzie głównie po mało uczęszczanych lokalnych drogach asfaltowych i po lesie, ostatni odcinek piaszczystą drogą gruntową pośród sadów jabłkowych, które szczególnie pięknie wyglądają wiosną, gdy kwitną jabłonie. Trasa wiedzie z Kabat, przez Konstańcin-Jeziornę, Obory, Dębówkę, Podłęcze oraz Górę Kalwarię.
Praktycznie cała trasa wycieczki prowadzi niebieskim szlakiem rowerowym - od stacji Metra Kabaty należy dojechać do polany widokowej przy Parku Kultury w Powsinie i dalej już niebieskim szlakiem. Droga jest bardzo przyjemna, z dala od ruchliwych ulic, prawie bez ostrych podjazdów i wybojów. My jechaliśmy na dwa rowery i dwie przyczepki (niezawodny Nordic Cab Explorer!), z bagażem na cały weekend, i nie umęczyliśmy się szcególnie, choć trasa tam i z powrotem w ciagu jednego dnia mogła by już być wyzwaniem :)
Odpoczynek na trasie wśród kwitnących jabłoni.
Wycieczkę odbyliśmy przy okazji turnieju rycerskiego na zamku w Czersku, który był bardzo ciekawy: pokazy łucznictwa konnego, walki jeden na jednego i grupowe oraz bardzo dużo straganów średniowiecznych. Nawet 1,5 roczna Ida była zachwycona ;)
-
Stacja postojowa Metro Kabaty
Praktycznie cała trasa wycieczki prowadzi niebieskim szlakiem rowerowym - od stacji Metra Kabaty należy dojechać do polany widokowej przy Parku Kultury w Powsinie i dalej już niebieskim szlakiem. Droga jest bardzo przyjemna, z dala od ruchliwych ulic, prawie bez ostrych podjazdów i wybojów.
-
Park Kultury w Powsinie
W drodze na zamek w Czersku polecamy odwiedzić Park Kultury w Powsinie, w którym znajduje się nieduży plac zabaw, miejsca gier i zabaw i świetny Park Linowy, dostosowany do dzieci w każdym wieku. A obok Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Wygodne miejsce by zatrzymać się na chwilę w drodze do Czerska.
-
Konstancin - tężnie solankowe
W Konstancinie-Jeziornej znajdują się: Park Zdrojowy z tężniami solankowymi i piękne, przedwojenne wille. Wizyta w Muzeum Papiernictwa może być ciekawą opcją, ale trzeba pamiętać, że zbyt dużo atrakcji jednego dnia może znużyć/zmęczyć dzieci i znacznie wydłużyć czas jazdy. Dla starszych dzieci atrakcją mogą być tężnie, a dla rodziców niezwykłej urody wille.
-
Zamek książąt mazowieckich w Czersku
Który z chłopców nie chciał zostać rycerzem a dziewczynka księżniczką? Albo chociaż sprawdzić czy wciąż mieszkają oni na zamku? Jest to świetny motyw wycieczki rowerowej z dziećmi. Jeśli do tego wybrać się na zamek w dniu turnieju rycerskiego, z pokazami walk i koni, dzieci będą zachwycone!
Podczas turnieju rycerskiego na Zamku w Czersku
Nocleg:
Bardzo polecam nocleg u państwa Jasińskich w Dworku Czersk, miejsce jest bardzo ładne, położone pośród sadów nad samym jeziorem Czerskim i z widokiem na zamek (ok 10 minut pieszo do zamku). Dom jest bardzo ładnie i wygodnie urządzony i dostosowany do pobytu z małymi dziećmi (nocniki, łóżeczko itd.).
Na nocleg zatrzymaliśmy się w gospodarstwie agroturystycznym „Dworek Czersk” (www.dworekczersk.pl), bardzo przyjemny i malowniczo położony domek nad samym Jeziorem Czerskim.
Trasa alternatywna:
Alternatywą dla trasy przez Konstancin niebieskim szlakiem rowerowym może być zielony szlak rowerowy wiodący przez Las Kabacki, Kierszek, Piaseczno i Chojnowski Park Krajobrazowy, jednak nie polecam tego rozwiązania: szlak jest fatalnie oznaczony (szczególnie w Piasecznie), a ponadto przez większą część trasy jedziemy wzdłuż wąskich i dość ruchliwych dróg asfaltowych. Trasa wzdłuż Wisły jest zdecydowanie przyjemniejsza i bezpieczniejsza (oraz krótsza o ok. 10 km, zielony szlak prowadzi mocno naokoło).
Michał Bijok
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.