Szlakiem Weneckim na Pałukach
Wyruszamy sprzed Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji (0,0 km). Po prawej stronie rozciąga się teren skansenu, a za nim znajdują się ruiny zamku legendarnego Diabła Weneckiego (XIV w.). Po lewej stronie, na niewielkim wzniesieniu, stoi kościół pw. Narodzenia NMP (XIX w.).
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Drogą asfaltową udajemy się w kierunku wschodnim (znaki szlaku czarnego pokrywają się ze znakami szlaku czerwonego). Kilkadziesiąt metrów dalej drogę przecina tor kolejki wąskotorowej, która kursuje na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa.
Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i idziemy dalej drogą asfaltową. Dochodzimy do zakrętu (0,5 km), gdzie skręcamy w prawo i następnie kierujemy się ukośnie w lewo na drogę gruntową (po lewej stronie widać zabudowania Wenecji Dolnej oraz taflę Jeziora Weneckiego).
Idziemy wśród drzew rosnących po obu stronach drogi. Wkrótce droga wznosi się nieco i po chwili widzimy zabudowania Wenecji Górnej. Tu skręcamy w prawo, przechodzimy obok kuźni z pocz. XX w., gdzie kończy się szlak (tuż za rogiem przy szosie Żnin – Wenecja znajduje się przystanek PKS; 2,0 km).
Obiekty warte uwagi podczas wędrówki:
- Muzeum Kolei Wąskotorowej,
- ruiny zamku Mikołaja Nałęcza, zwanego Krwawym Diabłem Weneckim z XIV w.,
- kościół pw. Narodzenia NMP z XIX w.,
- budynek dawnej kuźni z pocz. XX w.
Źródło: Centrum Informacji Turystycznej w Żninie
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.