Schron Kierowania Obroną Cywilną w Przemyślu - gratka dla starszych miłośników wojska
Schron Kierowania Obroną Cywilną mieści się pod budynkiem SP nr 14 w Przemyślu. Obydwa obiekty powstały w 1966 roku jako efekt akcji "1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego". W 2016 roku, dzięki staraniom członków Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. został on oddany do zwiedzania
Powierzchnia schronu obejmuje 177,98 m2. Wyposażenie stanowi: zespół spalinowo - elektryczny typ EPZ-ZO-3/400/5 wraz z akumulatorami, zespół hydroforowo-pompowy, zespół filtrowentylacyjny RM-200/68. Ponadto znajduje się tam sporo sprzętu i przedmiotów z okresu PRL, manekiny ubrane w kombinezon ochronny czy mundury Obrony Cywilnej.
Zwiedzanie schronu trwa około godzinę, podczas którego wyświetlany jest film wprowadzający w kontekst historyczny. Kulminacyjnym momentem jest atak i ewakuacja - w pewnej chwili rozlega się wycie syren, huk bomb, następuje też seria efektów świetlnych: oto stajemy się świadkami detonacji bomby atomowej. Nie pozostaje nic innego, jak ruszyć za przewodnikiem tunelem ewakuacyjnym, na końcu którego czeka kolejna atrakcja: gogle z trójwymiarową wizualizacją skutków ataku. Wszystko oczywiście dostosowane jest też dla małoletnich odbiorców - schron cieszy się popularnością wycieczek szkolnych, dla których jest to wspaniała lekcja historii zapadająca na długo w pamięci. Ze schronu wprost nie chce się wychodzić!
Oferta dla szkół
Dla wycieczek szkolnych przygotowano specjalny program zwiedzania – nauki połączonej z czynnym odpoczynkiem. Oferta została przygotowana w taki sposób, aby wizyta w Schronie Kierowania Obroną Cywilną dopasowana była do potrzeb różnych grup wiekowych uczniów – od podstawówki po młodzież szkół ponadgimnazjalnych.
Ważną część oferty stanowią Lekcje Muzealne, prowadzone w oparciu o nasze zbiory, a także kadry naszego Stowarzyszenia.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.