Z chochli w Ochli czyli... wizyta w Muzeum Etnograficznym
Widział ktoś z Was, jak się prasuje winogrona i po co? To niecodzienne zajęcie można podejrzeć w Ochli, w tutejszym Muzeum Etnograficznym, na terenie którego stoi unikatowa wieża winiarska, w której co roku odbywa się prasowanie winogron uprawianych w usytuowanej tuż obok winnicy. Wizyta w wieży to tylko pretekst by zaproponować Wam rodzinny spacer w ciekawym miejscu, na łonie natury.
Na terenie tutejszego skansenu dzieci mogą obejrzeć zrekonstruowane wnętrza wiejskich chałup, budynków gospodarczych i kuźni, zobaczyć warsztat tkacki, bednarski i szewski. Jest w czym wybierać, bo skansen oferuje prawie 8 000 zabytków kultury ludowej i eksponatów, w tym ponad 50 budynków. Prezentowane są tu zabytki z czterech historycznych regionów: Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc, Dolnego Śląska i tzw. obszaru środkowo-lubuskiego.
Aby łatwiej było poruszać się w bogactwie zbiorów, pogrupowano jej w działy. I tak są tu: budownictwo ludowe (budowle, zagrody); kultura techniczna (narzędzia rolnicze, sprzęty domowe); stroje i tkaniny (tkaniny ludowe, ubiory, dywany, Klimy); sztuka (instrumenty ludowe, ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne, przedmioty kultu religijnego).
Dla wszystkich tych, którzy muszą dotknąć i sami wszystkiego spróbować, skansen ma w swej ofercie program edukacyjny, podczas którego można zobaczyć jak wykonywano codzienne prace w gospodarstwach w minionych czasach. Poznać można także tajniki tradycyjnego wiejskiego rzemiosła i sztuki.
Ale co to by było za zwiedzanie bez możliwości napełnienia brzucha?! Na terenie skansenu działa karczma „Olchowy Gościniec” oraz łowisko ze smażalnią ryb. W skansenie można zorganizować ognisko z grillem na wyspie, przyjęcie lub inną imprezę (po wcześniejszym zgłoszeniu i zapisaniu się).
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.