dzisiaj jest środa, 24 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Lekki rower dla dziecka na kołach 24 cale - Kubikes 24 S/L - test/opinia/recenzja

2024-01-07 23:28

Rower KuBikes 24 waży zaledwie 8,75 kg – tak niska waga roweru to zasługa zastosowania lekkich aluminiowych komponentów  - aluminiowa (stop 6011 T6) rama i widelec, kierownica, sztyca siodełka i felgi a także korby.

Wycieczka po leśnych ścieżkach to przyjemność z Kubikes 24

Wycieczka po leśnych ścieżkach to przyjemność z Kubikes 24

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie 2 rozmiarów ram już dla roweru w rozmiarze 24" - inni producenci stosują takie rozwiązanie dopiero od 26" (Frog) a Woom nie ma stopniowania rozmiarów ram w żadnym z modeli. Dlaczego jest to ważne? Bo dzieci o niższym wzroście ale potrzebujące roweru o większych kołach, dający im więcej możliwości, mogą wsiąść na niego przy niższym wzroście. Tym samym wykorzystać jego możliwości czując się przy tym bezpiecznie, dosiadając roweru dostosowanego do ich wzrostu - zapewniającego im bezpieczeństwo! Tak, jest np. w przypadku Kubikes 20S i naszego syna, który mając ok. 110 cm mógł wsiąść na niego i w pełni go kontrolować. Większe koła to większe możliwości - mniej pedałowania, dłuższy dystans wycieczki :)

Geometria/rama/siodełko/kierownica/sylwetka

Geometria roweru wymusza na dziecku pół-pionową pozycję siedzącą - rama jest krótsza niż we Frog 62 a siodełko ustawione niżej dzięki czemu sylwetka nie jest tak pochylona jak we Frog. Czy to lepiej, najlepiej odpowiedzieć sobie, przymierzając rower. Dodam jedynie, że my po 1 sezonie użytkowania Frog, podnieśliśmy w nim kierownicę za pomocą adaptera - siodełko było na tyle wysoko, że Amelka zaczęła narzekać na zbyt duże pochylenie. W Kubikes 24" czegoś takiego nie doświadcza.

Lekko pochylona pozycja dziecka w Kubikes 24

Lekko pochylona pozycja dziecka w Kubikes 24

Amelka na rowerze bez problemu pokonuje kilkunasto - kilkudziesięciokilometrowe trasy, nie skarży się na ból pleców czy rąk. Nie musieliśmy wprowadzać żadnych modyfikacji w rowerze - podnosić kierownicy czy skracać mostka.

Siodełko - podobno "jest wygodne, na początku niewyrobione".

Kierownica - jest nieznacznie szersza niż we Frog 62. Amelce to nie robi różnicy. Dzięki większej przestrzeni nie musiałem kombinować ze zmieszczeniem dodatkowych akcesoriów - licznik, dzwonek, lampki itp.

Hamulce

Jak inne rowery marki Kubikes, model 24" wyposażony jest w klamki marki Promax oraz hamulce Tektro Jeżdżąc na wycieczki rowerowe po mieście, a przede wszystkim w terenie pagórkowatym mieliśmy sporo sytuacji, w których Amelka musiała nagle się zatrzymać lub delikatnie, pulsacyjnie spowalniać swoją jazdę. Hamulce w Kubikes zawsze działały doskonale a Amelka nie miała problemu z objęciem klamek swoją wciąż niedużą dłonią!

Napęd i współczynnik Q-Factor

Korby są odpowiednio węższe niż u konkurencji choć nie tak wąskie jak Frog. Dlaczego ważne jest aby korby nie oddalały się od środka roweru?

Q-Factor to odległość pomiędzy początkami osi korby mierzona równolegle do osi suportu, czyli tak jak gdyby oba ramiona korby były w tej samej pozycji. Im mniejszy tym efektywniej kręcimy, i tym bezpieczniej kręcić na zakrętach bez obawy o zahaczenie o ziemię. Większy Q-factor daje większą możliwość balansu i kontroli nad rowerem.

Proste korby i niewysoki współczynnik Q-Factor pozwalają na napędzanie roweru przy wykorzystaniu mniejszej siły niż w przypadku rowerów z profilowanymi korbami (odchodzącymi od środka roweru w kierunku zewnętrznym). Odległość pomiędzy korbami jest ok. 20 mm mniejsza niż w rowerach dziecięcych wyposażonych w tradycyjne korby. Czy to takie ważne? Na pewno takie rozwiązanie pomaga dziecku kręcić pedałami efektywniej. Czy jest niezbędne? Na pewno takie rozwiązanie pomaga pokonywać dłuższe dystanse przy włożeniu w to mniejszej siły.

Od 2021 Kubikes oferowany jest tylko z terenowymi oponami MTB - Kenda Aptor 1,75", co mnie osobiście bardzo przekonuje. Świetnie sprawdzają się w terenie (sprawdzone na Szlaku Orlich Gniazd czy na alpejskich trasach w Austrii) a jazda po asfalcie to też przyjemność i nieduże opory toczenia - oczywiście trochę większe niż na oponach typu Tour ale zdecydowanie większa uniwersalność!

Przerzutka tylna Microshift Mezzo Short Cage. Podczas jazdy w trudniejszym terenie nie było obawy o uderzenie wózkiem przerzutki o wystające konary czy kamienie, jest umiejscowiona dosyć wysoko nad ziemią. Dźwignia zmiany biegów to 8-biegowa, obrotowa manetka Shimano. Amelka jest przyzwyczajona do cynglowych i zawsze gdy wsiadała na Kubikes, musiała mi wypomnieć, że "tutaj są obrotowe" ;) Za to Szymek, który jeździ przede wszystkim na Kubikes 20S z obrotowymi manetkami, nie marudzi na żaden z systemów - może dlatego, że jest młodszy i tata jest jeszcze autorytetem?

Kubikes dysponuje także 8 przełożeniami w tylnej kasecie. Czy Amelka wykorzystywała je wszystkie? Tak, szczególnie podczas dłuższych wycieczek w zróżnicowanym, pagórkowatym terenie, co zdarza się nam często. Potrafi dobrać odpowiednie przełożenie, przy większym wzniesieniu lekkie przełożenie, na płaskim i z górki cięższe - w użytku biegi od 1 do 8.

Dodatki

Niestety Kubikes jest goły - błotniki, dzwonek i odblaski są opcjonalne. Konkurencyjny Frog wszystko ma w standardzie, Woom - także jest goły.

Plusy:

- niska waga;

- 2 rozmiary ramy, dzięki czemu na rower 24" mogą wsiąść już dzieci o wzroście 125 cm!

- niski przekrok ramy ułatwiający wsiadanie i zsiadanie;

- wysokiej jakości komponenty - nierzadko lepsze niż u konkurencji (np. Woom czy Frog);

- bardzo proste złożenie roweru!;

- uniwersalne, sprawdzające się i w mieście i w terenie opony;

- spora gama kolorów - wybór dla klienta, zmora dla sklepu (gdzie to wszystko magazynować?!)

Minusy:

- cena oraz brak dodatków w standardzie.

Podsumowanie

Dla szukających lekkiego roweru dla dzieci, Kubikes 24 w rozmiarze S oraz L jest bardzo ciekawą pozycją. Wykonany z wysokiej jakości komponentów, lekki z nieznacznie pochyloną sylwetką. Dzięki szerokim oponom (1,75") sprawdza się zarówno w mieście jak i w trudniejszym terenie (leśne, polne czy szutrowe ścieżki). Bez problemu można do niego zamontować bagażnik i transportować sakwy.

Kubikes dostępne w naszym Sklepie z rowerami.

Kubikes 24S jest dostępny tutaj - https://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?414,lekki-rower-dla-dziecka-kubikes-24-s-mtb

Kubikes 24L jest dostępny tutaj - http://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?413,lekki-rower-dla-dziecka-kubikes-24-l-mtb

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu informacji o rowerach dla dzieci, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym rodzicom podjąć decyzję a nam w promocji strony :)

Wystarczy skopiować i wkleić link (https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/7429/lekki-rower-dla-dziecka-na-kolach-24-cale---kubikes-24-sl---test) lub poniższy kod (na blogach i stronach www)

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/7429/lekki-rower-dla-dziecka-na-kolach-24-cale---kubikes-24-sl---test" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki - Kubikes 24S/Kubikes 24L - lekki rower dla dziecka 24 cali" width="400" height="276" /></a>

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.