dzisiaj jest środa, 24 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Rowerem w okolicach Jeziora Garda

2024-03-24 23:42

Na początek kilka faktów.

Jezioro Garda to największe jezioro we Włoszech. Położone w trzech regionach. W mojej ocenie w trzech różnych krajobrazach. Począwszy od północy, która jest wąska i przechodzi w przełęcz o szerokości ok 4-5 km brzegu jeziora od miejscowości Riva del Garda na północ do miasta Arco. Jest to autonomiczny region Trento. Przez dwa wybrzeża - Lombardii (góry Bresiano i miasteczka Limone sul Garda, Gargnano, Salo) i drugi wschodni Veneto (masyw górski Monte Baldo, i miasteczka Malcesine, Garda, Bardolino, Lazise). Trzeci to południe – płaska część, szeroka z największym miastem nad jeziorem Desenzano del Garda, tzw Perłą regionu Sirmione i drugą wenecją Peschiera del Garda. Każdy z tych trzech regionów to inną historię, charakter, smak i widoki. To często inni ludzie -tzw Lokalsi. W każdym z tych regionów możecie spotkać coś innego, ale i wspólnego -np. jezioro wodę i naprawdę piękne widoki ;-) albo możliwość podróżowania rowerem. Garda to region bardzo rowerowy. Przyjeżdżają tu ekipy zawodowców na treningi i amatorzy. Mają tu swoje bazy zespoły tj CCC, Gasprom. Jeździ tu prywatnie Maciej Bodnar, Cezary Benedetti. Powód jest prosty bliskość gór. Każdy kolarz, amator i zawodowiec wie jak ważne jest doświadczenie w górach, podjazdy i trening siłowy.

Dzięki temu że region ściąga tych znanych i duże imprezy (co roku odbywa się tu Giro di Italia) realizowane są od lat duże inwestycje w infrastrukturę rowerową. Istnieją- nie boję się określić że tysiące kilometrów ścieżek rowerowych spełniających naprawdę wysokie standardy. Są to wyłączone z ruchu trasy rowerowe oraz te wspólne z bardzo małym natężeniem ruchu.

Przez ukształtowanie terenu bliska samego jeziora, ilość tras tzw „przyjaznym” rodzinom z dziećmi to południe i północ. Na południu w zasadzie można swobodnie poruszać się po całej długości wybrzeża od miasta Peschiera, przez Sirmine, Desenzano, Padenghe. W zdecydowanej większości poprowadzona jest trasa spacerowo rowerowa przy samym jeziorze. Z niewielkimi wyjątkami powrotu na drogę publiczną która i w tych niewielu miejscach ma wyznaczone pasy rowerowe. Spowodowane jest to prywatnymi willami lub kempingami które mają dostęp bezpośrednio do jeziora. Natomiast nie traktowałbym tego jako utrudnienie, a swojego rodzaju zmianę scenerii.

Wybrzeże wschodnie i zachodnie, przez ukształtowanie terenu (bliskość gór) ma gorszy dostęp do ilości tras rowerowych. Chociaż i w tym kierunku prowadzone są duże inwestycje. Dla przykładu powstała już wspaniałą zawieszona nad skałami trasa od Limone na północ. Niestety na dzień dzisiejszy jest to odcinek 2,5 km i kończy się pomnikiem. Ale są plany dalszego rozwoju i połączenia z Riva del Garda. Po drugiej stronie w okolicy Malcesine (północ – południe) jest restruktyzowana istniejąca już ścieżka przy samym jeziorze, więc zdecydowaną większością już i tam pojedziemy spokojnie z rodziną przy wodzie a nie drogą publiczną. Są to trasy łączone, czyli współdzielone z pieszymi. Niestety występują ograniczenia na krótkich odcinkach że rower powinniśmy prowadzić, natomiast w mojej opinii jest to spowodowane dużym ruchem który jest np. w weekendy. Dlatego też polecam te bliskie trasy jeździć rowerowo w środku tygodnia. Jest wtedy zdecydowanie niej ludzi.

Dla przykładu na północy regionu, i okolicy Riva del Garda znajdziemy dziesiątki kilometrów znakomicie oznaczonych tras rowerowych. Możemy zrobić bardzo przyjemną pętlę Riva-Arco-Torbole przemierzając trasę wyłącznie znajomitej jakości ścieżkami rowerowymi wśród gór i winnic. Region w tej dolinie jest płaski więc trasy będą łatwe. Możemy udać się z Torbole do Mori czyli przełęczą w stronę trasy Euro Velo7 (tutaj nasza wycieczka http://lagodigardaactivesquad.com/przewodnik/riva-del-garda/)

Dla osób mających bliżej w okolicy Salo i San Felicie polecam trasę rowerową z Salo do Lonato, lub Mazzano Gavardo przy kanale wodnym. Albo pętlę na 50km spod zamku w Padenghe do Salo, przez Gavardo, Mazzano i z powrotem do zamku. (opis tutaj: http://lagodigardaactivesquad.com/przewodnik/padenghe-salo-kinderwyparka/)

Tą trasą dojechać też można do największego miasta regionu Brescia – czyli drugiego pod względem wielkości miasta w Lombardii. Możemy zwiedzić tu liczne place, wąsie włoskie uliczki czy odwiedzić największy zamek w regionie, albo przejechać się Metrem. Jest to najmniejsze miasto we Włoszech (a może i w Europie), które posiada w pełni zautomatyzowaną linię metra. Czyli wagony nie posiadają kierowców, a prowadzone są zdalnie. Przechodząc na drugi brzeg jeziora do miasteczka Peschiera, trafimy na idealną pod rodzinne wyprawy trasę rowerową Peschiera – Mantova. (opis trasy tutaj: http://lagodigardaactivesquad.com/rowerem-nad-garda/peschiera-borghetto-eurovelo7/) Jest to odcinek 50km w jedną stronę, wyłączony z ruchu publicznego, bardzo łatwy (płasko) przyjemnie zacieniony. Na trasie znajdziemy wiele bardzo ładnych miasteczek np. Borghetto, gdzie znajdziemy dużą ilość wodnych młynów, klimatycznych knajp, stary most z widokiem na miasto i dużego zielonego parku przy rzece.

Trasa rowerowa w Vaneto

Jest też szczęśliwie „głębszy” region Gardy, czyli trasy trochę oddalone od samego jeziora. Przepiękne i z atrakcjami trasy rowerowe do których niekiedy warto oddalić się od samego jeziora. To tzw trasy Strada dei Vini dei Sapori del Garda (czyli smaki i wino regionu) (zdjęcie) -jest to nic innego jak wyznaczone trasy rowerowe po okolicznych winnicach i agroturyzmach mających swoją produkcję regionalną. Dodatkowo oddalając się w zasięgu do godziny drogi samochodem trafiamy na trasy wzdłuż rzek, przełęczy górskich miejsca gdzie trafiamy z rowerem w świat gdzie możemy spędzić cały dzień na ścieżce rowerowej. Tych tras jest bardzo dużo, przez sąsiednie jeziora Iseo, Idro, do regionu Veneto i Trydentu. Tu dla przykładu zapraszam do opisu trasy jako koontynuacji wcześniej wspomnianej z Peschiery i odcinków Borghetto Mantova. Natomiast ta sama trasa bo Euro Velo7 na północny ma swój odcinek nazwany Ciclopista del Sole biegnąca od Bolzano do Werony (nasze doświadczenia opisane tutaj http://lagodigardaactivesquad.com/przewodnik/ciclopista-del-sole-eerovelo7/) Infrastruktura tych dróg jest na bardzo wysokim poziomie, oznaczenia, atrakcje (place zabaw) wyspecjalizowane pod podróże rowerowe bary gdzie możemy wziąć prysznic, kupić ciepłe dania, żele energetyczne i napić się klimatycznego Aperola, który nie smakuje nigdzie indziej tak dobrze jak we Włoszech czy lubianego przez wielu piwa.

Na wielu trasach często znajdziemy studnie z wodą także można uzupełniać bidony zimną wodą.

Podwieszona kładka (trasa rowerowa) nad brzegiem Jeziora Garda

Większość tras jest doskonale przystosowana pod rodzinne podróże z dziećmi.

Dla szukających wrażeń na przejazdy treningowe znajdziemy również niezliczone ilości podjazdów, górskich odcinków i przejazdów po płaskich przełęczach wśród winnic. Nie boję się określić że region Jeziora Garda to najlepszy wybór rowerowy od rodzinnych wypraw po obozy treningowe.

Pzdr. W. z http://lagodigardaactivesquad.com/

http://www.roweremnadgarda.pl/ - rowerem w regionie Jeziora Garda - organizacja wycieczek, pobyty rowerowe, noclegi, serwis rowerowy i wypożyczalnia

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.