Test skarpet zimowych Smartwool Mountaineering Extra Heavy
O tym, że wełna i puch są świetnymi izolatorami ciepła, a przy tym całkowicie naturalnymi nie trzeba przekonywać nikogo. Wełniane skarpety z Podhala ubieraliśmy przez długi czas podczas górskich wędrówek, niestety strasznie gryzły. Później przerzuciliśmy się na różne sztuczne materiały, w tym m.in., skarpety z ociepliną Primaloft. Od kilku miesięcy użytkujemy bieliznę z wełny merynosów, w tym skarpety firmy Smartwool i już wiemy, że pozostaniemy przy takich właśnie skarpetach.
Wrażenia z użytkowania
Uważamy, że kurtka może być lekko za duża, spodnie lekko przyciasne, ale do wyboru butów i skarpet przykładamy bardzo dużą wagę, bo to na stopach przemieszczamy się głównie podczas naszych wycieczek i wędrówek.
Skarpet używaliśmy głównie podczas jesiennych, nizinnych wędrówek. Tegoroczna jesień nie jest zbyt zimna, a oznak nadchodzącej zimy nie widać, więc prawdziwie zimowe warunki jeszcze przed nimi. Już teraz jednak chcieliśmy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami z użytkowania tych skarpet Smartwool Mountaineering Extra Heavy.
Skarpety świetnie sprawdziły się podczas sylwestrowo-noworocznego wyjazdu nad Biebrzę, w trakcie którego temperatura sięgała -13 C. Dzięki dobremu obuwiu (buty trekkingowe Chiruca) oraz skarpetom Smartwool nasze stopy nie marzły. Podobnie podczas wędrówek po Tatrach (głównie Sebastian, który pożyczył je ode mnie). Oczywiście orzy 40-50 minutowym staniu na mrozie -16 C, w śniegu, stopy marzły, ale po kilku, kilkunastu minutach ruchu, nawet w miejscu, pojawiało się przyjemne ciepło. Skarpety sprawdziły się i Sebastian postanowił dokupić 2 pary z myślą o zimowym kursie wspinaczki w Tatrach - zabrał 3 pary i z każdej jest zadowolony. Skarpety świetnie zdały egzamin podczas wędrówek i wspinaczek w Tatrach, przy mrozach nawet -18 C.
Skarpety są bardzo wygodne, w niczym nie przypominają góralskich skarpet z wełny, ale tak samo dobrze trzymają ciepło stóp, które oczywiście w znacznej mierze zależy także od buta. Są rewelacyjnie dopasowane do stopy, pewnie trzymają kostki, nie zsuwają się i nie uwierają w żadnym miejscu dzięki płaskim szwom na palcach i ścięgnie Achillesa.
Co jeszcze istotne – skarpety są bardzo odporne na pochłanianie nieprzyjemnych zapachów! A wiadomo jak to w górach, czasem używa się jednej pary skarpet przez 2-3 dni, albo i dłużej ;)
Podsumowując, skarpety sprawują się bardzo dobrze, poza stosunkowo wysoką ceną nic nie możemy im zarzucić. Osobiście bardzo polecamy wełniane skarpety. Być może najbardziej będą Wwam odpowiadały skarpety Smartwool :-). Polecam!
Krótka charakterystyka skarpet - opis producenta:
Ciepłe zimowe skarpety na długie wycieczki w zimie. Włókna SmartWool zawierają naturalne pory, dzięki czemu pochłaniają wodę i parę wodną.
echnologie Fit System™ i WOW™ zapewniają stabilność skarpety na stopie i kostce poprzez bezuciskowy ściągacz oraz niwelują możliwość przetarcia skarpety w miejscach szczególnie narażonych, poprzez dodatkowe warstwy wełny Merino. Tym samym wielokrotnie zwiększa się jej trwałość oraz komfort użytkowania.
Główne cechy:
- skład: 83% wełna Merino, 16% nylon, 1% elastan;
- Dodatkowy naciągacz pośrodku stopy;
- płaskie szwy na palcach;
- płaskie szwy na ścięgnie Achillesa;
- wysokość: ponad kostkę.
Technologie:
- Technologia WOW - czyli "wełna na wełnie". Miejsca najbardziej narażone na przetarcia zostały wzmocnione dodatkową warstwą włókien SmartWool Duroyarn, która zwiększa odporność na uszkodzenia o ponad 30%;
- SmartWool Fit System - technologia zapewniająca stabilność i zapobiega zsuwanie się skarpety ze stopy i kostki, poprzez bezuciskowy ściągacz:
1. ściągacz w kostce;
2. ściągacz w śródstopiu;
3. wzmocnione strefy pięty i palców.
Sprawdźcie listę sklepów gdzie są dostępne skarpety Smartwool.
Skarpety przekazał dystrybutor marki Smartwool:
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.