Zabawy ruchowe w domu na niepogodę
Za oknem plucha. Silny wiatr i padający deszcz zniechęcają do wystawienia choćby nosa na zewnątrz. Co tu zrobić? Dzieciaki roznosi energia… Nie masz pomysłu? Podpowiadamy jak aktywnie i przyjemnie spędzić czas w domu z dziećmi. Wystarczy trochę wolnej przestrzeni i drobne gadżety, które znajdą się w każdym domu.
Jest to zabawa, która wywołuje salwy śmiechu. Wybierzmy spośród kilku osób jedną lub kilka, najlepiej dzieci, które będą brały udział w zawodach. Na trasie od startu do mety rozłóżmy jajka – zawodnicy muszą je widzieć. Następnie przygotowanym do startu zawodnikom zawiązujemy oczy, a potem, po cichu, potajemnie zabieramy jajka z podłogi. Na hasło „Start!” zawodnicy idą do mety – to wyścigi chodzone, nie biegane, a my, którzy pozostaliśmy jako obserwatorzy ostrzegamy co chwilę „Uwaga, jajko!”. Zabawa gwarantowana! Zabawa ma niestety jedną wadę, że może być przeprowadzona tylko raz, potem uczestnicy wiedzieliby już, że na ich drodze nie ma jajek.
W CHOWANEGO Z DRESZCZYKIEM EMOCJI!
Zabawa dla dzieci, które nie boją się ciemności, ale nie tylko…. Może nabrać również wymiaru wychowawczego tzn. przyczynić się do przełamania przez dziecko lęku przed ciemnością poprzez zabawę. Zabawa powinna się odbywać późnym popołudniem lub wieczorem. Wybieramy osobę, która będzie szukała pozostałych uczestników zabawy i wręczamy jej latarkę. Następnie osoba ta zamyka oczy i liczy. Reszta uczestników zabawy chowa się po czym ktoś, kto nie bierze udziału w zabawie gasi światło. Szukanie odbywa się w całkowitych ciemnościach, jedynie szukający oświetla sobie otoczenie latarką. Warto, żeby w zabawę zaangażowali się również rodzice. Dreszczyk emocji gwarantowany!
CIUCIUBABKA Z DZWONECZKIEM
Proponujemy urozmaicić dobrze znaną, szczególnie nam rodzicom, zabawę w ciuciubabkę. Zawiązujemy naszym dzieciom oczy a do spodni lub paska przyczepiamy im dzwoneczki lub jakiekolwiek inne przedmioty wydające dźwięki przy poruszaniu się. Ustawiamy dzieci w odpowiedniej odległości od siebie i rozkręcamy je - uwaga aby nie upadły. Cała zabawa polega na tym, aby dzieci odnalazły się nawzajem na podstawie dźwięków, które słyszą.
TOR PRZESZKÓD
Z rozmaitych przedmiotów domowych układamy tor przeszkód, na przykład krzesło pod którym trzeba przejść, poduszki, które należy przeskoczyć, stołek, który trzeba obiec oraz linę z szalika, po której trzeba przejść, itp. Ciekawym urozmaiceniem tej zabawy będzie dodanie zadań do wykonania w między czasie. Rozłóżmy po trasie karteczki z zapisanymi zadaniami dobranymi oczywiście odpowiednio do wieku np. wymień 3 zwierzęta na literkę „z”, zrób 7 przysiadów itp.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.